Krajobraz wina
6 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Na wino, na Węgry!

Propozycja wiosennej wycieczki.

Jest kilka powodów, by udać się na wino na Węgry, choćby tylko na parę dni i tylko do Tokaju i Egeru. Przede wszystkim dlatego, że na Węgry jest stosunkowo blisko. Raptem 2 godziny jazdy od polskiej granicy mamy malownicze winnice dające bardzo dobre wina. Po drugie warto odbyć sentymentalną wędrówkę szlakiem przetartym niegdyś przez naszych przodków zaopatrujących się w napitek właśnie na Węgrzech. I po trzecie - będzie to argument już ogólniejszy, zachęcający do podróżowania nie tylko na Węgry - wino najlepiej smakuje tam, gdzie rośnie, i tam najlepiej je poznawać. A jeśli ktoś nie lubi wina, to i tak polecam podróż, bo są to świetne miejsca na wypoczynek, na wędrówki i zwiedzanie. 
 
Ja zacząłem od Tokaju, potem pojechałem do Egeru, a w drodze powrotnej odwiedziłem jeszcze Miszkolc. Można oczywiście też odwrotnie: najpierw Eger, potem Tokaj. Odległości nie są duże (150 km), a droga dobra (nie trzeba wjeżdżać na płatną M3 w Miszkolcu, żeby dojechać do Egeru, wystarczy pojechać darmową drogą nr 3). 
 
Tokaj
 
Tokaj to nazwa regionu i wina, ale też nazwa miasteczka i góry królującej nad okolicą. Tę górę widać z oddali. Wznosi się samotnie po prawej stronie drogi z Miszkolca:
 
Góra Tokaj widziana z Disznoko Góra Tokaj widziana z Disznoko (pioter/bywajtu)
 
Wokół niej oraz na wzniesieniach Gór Zemplińskich znajdują się najlepsze tokajskie winnice. Jest tu też wiele urokliwych miejscowości, jednak zatrzymać się chyba najlepiej w miasteczku Tokaj, bo to przecież miasto kluczowe dla regionu, położone u podnóża Góry i nad samym ujściem Bodrogu do Cisy - rzek, którym obszar zawdzięcza swój wyjątkowy mikroklimat, a winnice wilgotność i mgły powodujące powstawanie szlachetnej pleśni na gronach.  
 
Ujście Bodrogu do Cisy Ujście Bodrogu do Cisy (pioter/bywajtu)
 
Miasteczko jest niewielkie i nieco senne. Od wielu lat jest typową miejscowością turystyczną. Kiedyś jednak był administracyjną i handlową stolicą regionu. To tu swoje siedziby mieli tokajscy kupcy i stąd spławiano Cisą tokajskie wino. Z uwagi na swój klimat i kurortowy charakter jest niezłą bazą do zwiedzania okolicy i winnic. Z miasteczka do większości dobrych posiadłości będziemy mieli kilka, kilkanaście kilometrów. Ja odwiedziłem Disznoko i Patriciusa. W serwisie też znajdziecie relację hejtuanek z pobytu w Oremusie (tam również informacje o poruszaniu się po regionie). 
 
Eger
 
Eger (widok z Zamku) Eger (widok z Zamku) (pioter/bywajtu)
 
Przy Tokaju Eger to poważna metropolia. Kilkudziesięciotysięczne miasto z mnóstwem atrakcji i zabytków. Mnie zwiedzanie tylko tych najważniejszych zajęło sporą część dnia (m.in. neoklasycystyczna Bazylika, późnobarokowe Liceum, barokowy kościół Braci Mniejszych, Plac Dobó, Zamek Egerski). Wieczorem warto udać się na kolację i wino do słynnej Doliny Pięknej Pani (Szépasszony) w zachodniej części miasta. Znajduje się ok. 200 piwnic i czard, w których poczujemy klimat węgierskiej gospody. Muzyka cygańska gra tam do późnych godzin. 
 
Czarda w Dolinie Pięknej Pani Czarda w Dolinie Pięknej Pani (pioter/bywajtu)
 
Dla tych, co chcą poznać najlepsze egerskie wina, polecam jednak inny adres. W samym centrum Egeru, przy ulicy Istvána Dobó 10 znajduje się świetny sklep i zarazem bar "Bikavér Borház". Można tu spróbować win od prawie wszystkich najlepszych producentów w Egerze, a przy okazji kupić kilka butelek:
 
Sklep i winebar Bikavér Borház Sklep i winebar Bikavér Borház (pioter/bywajtu)
 
Odwiedźmy też oczywiście samych producentów i ich winiarnie. Te zazwyczaj położone są poza miastem. Ja wybrałem się do St. Andrea (coś dla fanów Pinot Noir) i Thummerera (niesamowite piwnice). 
 
Termy w Miszkolcu
 
W drodze powrotnej do Polski dla zregenerowania sił po trudach wędrówek i degustacji odwiedźmy termy w Miszkolcu - urządzone w naturalnej jaskini krasowej. Dwie godziny w ozdrowieńczej wodzie dopełnią przyjemności wyjazdu.
 
Termy w Miszkolcu Termy w Miszkolcu (pioter/bywajtu)