
7 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
Droga na Orawę
Orawa jest też w Polsce
Jadąc z Warszawy w kierunku na Zakopane, większość kierowców jedzie drogą krajową nr 7. Dopiero w Chabówce (okolice Rabki-Zdrój) odbija ona z Zakopianki, w stronę dawnego przejścia granicznego w Chyżnym. Droga ta jest częścią trasy międzynarodowej E77, która biegnie aż do stolicy Węgier - Budapesztu. Jeździmy nią... a czy wiemy dokąd ona prowadzi?
Mało kto wie, że Chyżne to już Orawa. Jest to kraina geograficzno-historyczna znajdująca się pomiędzy dwiema znanymi destynacjami turystycznymi - Beskidem Żywieckim i Tatrami.
Kościół w Jabłonce
(Barbara Ciach)
Fakt faktem, że większość tego rejonu należy do Słowacji, a zaledwie jedna trzecia wiosek znalazła się w Polsce. Zadecydowała tak Rada Ambasadorów w 1920 roku. Stało się tak, by osłodzić Słowakom porażkę na Śląsku Cieszyńskim. Historia może byłaby inna, gdyby planowany plebiscyt doszedł do skutku. Został jednak odwołany ze względu na eskalację przemocy pomiędzy stronami głosawania, a sprawa została oddana do arbitrażowego rozstrzygnięcia Rady.
Tartak Podwilku
(Barbara Ciach)
Polska Orawa nie jest duża, ale posiada w sobie niewątpliwe piękno, nieskalane, ale też nieodkryte przez większość turystów. Z wizyty tam będą szczególnie zadowolone osoby, które nie lubią częstego widoku turystów, za to cenią sobie piękne widoki, spokój i interesują sie kulturą materialną - a ta jest niesamowita...
- Przez Kozią Górę, Szyndzielnię i Klimczok
- Skąd najlepiej widać Tatry i Podhale? (5)
- Skąd najlepiej widać Tatry i Podhale? (4)
- Skąd najlepiej widać Tatry i Podhale? (3)
- Skąd najlepiej widać Tatry i Podhale? (2)
- Skąd najlepiej widać Tatry i Podhale? (1)
- Krywań - narodowa góra Słowaków
- Rajski Słowacki Raj?
- W poszukiwaniu śniegu zimą
- Góry Świętokrzyskie