Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

30/09/13 od Antisaina
W temacie: Góry górą

Droga na Orawę

Orawa jest też w Polsce

Jadąc z Warszawy w kierunku na Zakopane, większość kierowców jedzie drogą krajową nr 7. Dopiero w Chabówce (okolice Rabki-Zdrój) odbija ona z Zakopianki, w stronę dawnego przejścia granicznego w Chyżnym. Droga ta jest częścią trasy międzynarodowej E77, która biegnie aż do stolicy Węgier - Budapesztu. Jeździmy nią... a czy wiemy dokąd ona prowadzi?

Mało kto wie, że Chyżne to już Orawa. Jest to kraina geograficzno-historyczna znajdująca się pomiędzy dwiema znanymi destynacjami turystycznymi - Beskidem Żywieckim i Tatrami.

Kościół w Jabłonce Kościół w Jabłonce (Barbara Ciach)

Fakt faktem, że większość tego rejonu należy do Słowacji, a zaledwie jedna trzecia wiosek znalazła się w Polsce. Zadecydowała tak Rada Ambasadorów w 1920 roku. Stało się tak, by osłodzić Słowakom porażkę na Śląsku Cieszyńskim. Historia może byłaby inna, gdyby planowany plebiscyt doszedł do skutku. Został jednak odwołany ze względu na eskalację przemocy pomiędzy stronami głosawania, a sprawa została oddana do arbitrażowego rozstrzygnięcia Rady.

Tartak  Podwilku Tartak Podwilku (Barbara Ciach)

 

Polska Orawa nie jest duża, ale posiada w sobie niewątpliwe piękno, nieskalane, ale też nieodkryte przez większość turystów. Z wizyty tam będą szczególnie zadowolone osoby, które nie lubią częstego widoku turystów, za to cenią sobie piękne widoki, spokój i interesują sie kulturą materialną - a ta jest niesamowita...