KomentatorAutorWydawca Agata
subskrybuj autora
(subskrybuje: 11 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.


Kraków
Polska
Wpisy:
Notatki 345 (+777/-1)
Komentarze 335 (+103/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

20/10/14 publiczna

Biżuteria z węgla

Czarne złoto zamiast diamentów

Ślązacy przez lata szukali pomysłów na oryginalne pamiątki czy gadżety z ich regionu. Polskie miasta niestety odstają tu od swoich bardziej znanych kolegów i pomysłowości w nich mało. A to sztuka zaproponować coś kojarzącego się z regionem i jednocześnie nietandetnego. Z czym najbardziej kojarzy się Śląsk? Z węglem. Wreszcie zaczęto to wykorzystywać w bardzo kreatywny sposób, tworząc biżuterię z węgla.

Kto pierwszy wpadł na ten pomysł? Trudno określić. Kilka lat temu artystka Ilona Ostrowska-Madeja przyjechała na Śląsk za mężem. Schodziła do piwnicy, wybierała pasujące bryłki czarnego złota, i tworzyła biżuterię. Dziś jej pracownia ma wiele węglowych propozycji, chociaż do mnie nie przemawiają. Co innego prawdziwie śląskie dziewczyny z pracowni bro.Kat na katowickim Załężu.

Spinki świetne prezentują się z białą koszulą. Macie w rodzinie fana Śląska czy studenta górniczego kierunku? To prezent idealny. Spinki świetne prezentują się z białą koszulą. Macie w rodzinie fana Śląska czy studenta górniczego kierunku? To prezent idealny. (Mateusz J.)

Długo myślały o czymś niebanalnym, związanym ze Śląskiem, co mogłyby podarować znajomym. Eksperymentowały z węglem, a to tworząc stojaki na długopisy, a to klosze do lamp. U doświadczonego rzeźbiarza w węglu (oczywiście górnika) dowiedziały się, jak tworzyć w tym trudnym materiale i jak go konserwować. I w końcu powstała zachwycająca kolekcja Hochglance (czyli na wysoki połysk), gdzie srebro połączyły z węglem, tworząc oryginalną biżuterię.

Kolczyki, spinki do mankietów, pierścionki, wisiorki, broszki… każdy jest wyjątkowy, bo nie ma dwóch takich samych kawałków węgla. Biżuteria jest niezwykła – subtelna, elegancka, prosta, niemal surowa… istny ideał. Wszystko ręcznie wykonane, dziewczyny wykonują też zamówienia specjalne, jak np. pierścionki zaręczynowe z węglem zamiast diamentu. Wyselekcjonowane, twarde bryły, odporne na kruszenie, wynajduje dla nich znajomy górnik. Biżuteria nie jest oczywiście tak samo trwała, jak ta z diamentami – jak spadnie z dużej wysokości, może się ukruszyć. I lepiej jej nie gryźć. Za to węgiel w takiej postaci nie brudzi, co daje niesamowite wrażenie za każdym razem – w końcu jest tak smoliście czarny.

Śląsk odkrywa węgiel na nowo. I lansuje go w zupełnie inny sposób. Bro.Kat i biżuteria z węgla to jeden z najlepszych przykładów. Do kupienia przez internet i w sklepach stacjonarnych nie tylko na Śląsku, lecz także w całym kraju (na czele z Warszawą i Krakowem). Ceny od 75 zł za kolczyki do 185 zł za spinki. 

 

Ostatnio komentowane notatki autora:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
09/11/2014 Agata

Zamek Tenczyn

Niedostępna potęga
3 komentarze, ostatni z 14/06/2017 od pictori
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot
03/09/2014 Agata

Czarny Klasztor

Sewanawank
3 komentarze, ostatni z 01/07/2016 od ann