Wielkanoc
7 osób
Moderatorzy:
    Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

16/04/14 od AgnesO

Polowanie na jajka

Choć w Polsce tej tradycji niestety brak, to w wielu krajach jest ona jedną z ważniejszych. Kochają ją szczególnie dzieci. Mowa o zabawie Egg hunt - Polowaniu na jajka.

(Robert S. Donovan/https://www.flickr.com/photos/booleansplit/5625410845)

Dokładne zasady Egg hunt zapewne w każdym z krajów, gdzie jest ona tradycją, są inne, jednak wszędzie odbywa się to podobnie. Zabawa polega na znalezieniu przez uczestników jak największej liczby jaj, które wcześniej pozostawił tam Zając. Rozgrywki mogą mieć miejsce na dworze (najczęściej są to parki albo szkoły) lub wewnątrz domów. Jaja przygotowane przez organizatorów mogą być prawdziwe albo czekoladowe. Często są to też plastikowe jajka, wypełnione słodyczami. W zależności od ilości zebranych jaj, dzieci otrzymują specjalne nagrody.

(U.S. Army Corps of Engineers Europe District USACE Europe District/https://www.flickr.com/photos/europedistrict/4473259366)

Najczęściej zwraca się uwagę, aby zdobycie jaj nie było zbyt trudne, jednak w niektórych miejscach, np. w dawnych Niemczech, ukrywano jaja w trudno dostępnych miejscach jak... krzaki pokrzywy. Hmm, może kiedyś dzieci były bardziej odporne na takie trudności ;)

Zabawa w Polowanie na jajka istnieje prawdopodobnie od XVII wieku. Sam symbol jaja, pochodzi od wierzeń pogańskich, że jajko jest symbolem odrodzenia ziemi. Dlatego też jajo zostało przyjęte przez chrześcijan, jako wielkanocny symbol zmartwychwstania Jezusa.

Podobno do Anglii, tradycja Egg hunt, przyszła mniej więcej w latach 90-tych XIX wieku, wraz z wykładem pewnego profesora łaciny, który wspomniał o tym niemieckim zwyczaju na Uniwersytecie w Londynie.

(Shealah Craighead/http://en.wikipedia.org/wiki/File:WHEasterEggRoll.jpg)

(White House (Pete Souza)/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Barack_Obama_at_this_2009_White_House_Easter_Egg_Roll.jpg)

Swego rodzaju odmianą Egg hunt, jest Egg roll, które odbywa się w Białym Domu. Prezydent Barack Obama wraz ze swoją rodziną, co roku zaprasza na imprezę rodziny, które wcześniej zostaną wylosowane. Rozdaje się nawet 30 tysięcy biletów, a rodziny pochodzą ze wszystkich 50 stanów. Egg roll, polega na wyścigu jajek, które dzieci toczą po trawie. Tradycja trwa od 1878 roku, a wprowadził ją prezydent Rutherford B. Hayes.

 

Ostatnio komentowane na stronie:
17/04/2014 Ola

Niedziela Wielkanocna

2 komentarze, ostatni z 28/03/2016 od pinot
19/04/2014 Ola

Sernik wielkanocny z gruszkami mojej mamy

3 komentarze, ostatni z 20/04/2014 od ruda