Wielkanoc
7 osób
Moderatorzy:
    Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

10/04/12 od hejtuanek
W temacie: Wielkanoc na świecie

Hiszpańska Wielkanoc

Magiczne święta w Oviedo

La Catedral La Catedral (Anna Ciepiela) Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto w roku, a w większości krajów pod względem rozmachu w świętowaniu znacznie ustępuje Bożemu Narodzeniu. Ale nie w Hiszpanii.

Chociaż Hiszpania to kraj postrzegany jako jedna z ostoi Kościoła Katolickiego w Europie, na normalnych, coniedzielnych mszach nie widać tłumów. W katedrze zbiera się może z 30 osób, reszta kościołów świeci pustkami. Jednak pomimo postępującej sekularyzacji, Hiszpanie traktują Wielkanoc bardzo poważnie.

Przygotowania do Wielkiego Tygodnia rozpoczynają się dużo wcześniej. Każde miasto i miasteczko stroi się, dekoruje ulice, przygotowuje stroje. Każdego dnia, rozpoczynając na tydzień przed Wielkanocą, a kończąc w Niedzielę Wielkanocną, przez miasta przechodzą gigantyczne pochody.

Procesión de la Soledad Procesión de la Soledad (Anna Ciepiela) Ich uczestnicy niosą na ramionach figury symbolizujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, bądź podobizny świętych patronów swoich ugrupowań. Przebrani są w przedziwne, kolorowe stroje - habity połączone ze sterczącymi kapturami, które zasłaniają całe twarze, pozostawiając jedynie dziury na oczy. Kolor stroju oznacza przynależność do konkretnego bractwa.
 
Towarzyszą im często orkiestry (z wyjątkiem procesji del Silencio, która odbywa się w całkowitej ciszy), poprzebierane dzieci, kobiety w żałobnych sukniach. A wszystko obserwowane jest przez tłumy, bo dla mieszkańców miast i miasteczek jest to wydarzenie szalenie istotne - chociaż coraz mniej religijni, Hiszpanie nie przestają kłaść bardzo dużego nacisku na tradycję.

Procesión de la Soledad - Oviedo Procesión de la Soledad - Oviedo (Anna Ciepiela)

Wiele świąt, hucznie obchodzonych w Hiszpanii, wywodzi się od świąt katolickich - święta patronów miast (jak San Mateo w Asturii), święto Wniebowstąpienia (Ascención).. - a tak naprawdę są po prostu okazją do głośnej i wesołej zabawy.

Wielkanoc jest zdecydowanie tym obchodzonym najhuczniej, dlatego, jeśli ktoś ma możliwość spędzenia jej w Hiszpanii, szczerze polecam. Podobno najbardziej spektakularne świętowanie odbywa się na południu - w Andaluzji, ale i północ warto odwiedzić.

  • Procesión de la Soledad - Oviedo Procesión de la Soledad - Oviedo (Anna Ciepiela)
  • Procesión de la Soledad - Oviedo Procesión de la Soledad - Oviedo (Anna Ciepiela)
  • Procesión de la Soledad - Oviedo Procesión de la Soledad - Oviedo (Anna Ciepiela)
  • Procesión de la Soledad Procesión de la Soledad (Anna Ciepiela)
Ostatnio komentowane na stronie:
17/04/2014 Ola

Niedziela Wielkanocna

2 komentarze, ostatni z 28/03/2016 od pinot
19/04/2014 Ola

Sernik wielkanocny z gruszkami mojej mamy

3 komentarze, ostatni z 20/04/2014 od ruda