
7 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
Hiszpańska Wielkanoc
Magiczne święta w Oviedo

Chociaż Hiszpania to kraj postrzegany jako jedna z ostoi Kościoła Katolickiego w Europie, na normalnych, coniedzielnych mszach nie widać tłumów. W katedrze zbiera się może z 30 osób, reszta kościołów świeci pustkami. Jednak pomimo postępującej sekularyzacji, Hiszpanie traktują Wielkanoc bardzo poważnie.
Przygotowania do Wielkiego Tygodnia rozpoczynają się dużo wcześniej. Każde miasto i miasteczko stroi się, dekoruje ulice, przygotowuje stroje. Każdego dnia, rozpoczynając na tydzień przed Wielkanocą, a kończąc w Niedzielę Wielkanocną, przez miasta przechodzą gigantyczne pochody.
Procesión de la Soledad
(Anna Ciepiela)
Ich uczestnicy niosą na ramionach figury symbolizujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, bądź podobizny świętych patronów swoich ugrupowań. Przebrani są w przedziwne, kolorowe stroje - habity połączone ze sterczącymi kapturami, które zasłaniają całe twarze, pozostawiając jedynie dziury na oczy. Kolor stroju oznacza przynależność do konkretnego bractwa.
Towarzyszą im często orkiestry (z wyjątkiem procesji del Silencio, która odbywa się w całkowitej ciszy), poprzebierane dzieci, kobiety w żałobnych sukniach. A wszystko obserwowane jest przez tłumy, bo dla mieszkańców miast i miasteczek jest to wydarzenie szalenie istotne - chociaż coraz mniej religijni, Hiszpanie nie przestają kłaść bardzo dużego nacisku na tradycję.
Procesión de la Soledad - Oviedo
(Anna Ciepiela)
Wiele świąt, hucznie obchodzonych w Hiszpanii, wywodzi się od świąt katolickich - święta patronów miast (jak San Mateo w Asturii), święto Wniebowstąpienia (Ascención).. - a tak naprawdę są po prostu okazją do głośnej i wesołej zabawy.
Wielkanoc jest zdecydowanie tym obchodzonym najhuczniej, dlatego, jeśli ktoś ma możliwość spędzenia jej w Hiszpanii, szczerze polecam. Podobno najbardziej spektakularne świętowanie odbywa się na południu - w Andaluzji, ale i północ warto odwiedzić.