W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

22/04/14 od AgnesO

Mokasyny Indian we współczesnej modzie

Mokasyny dziś często kojarzą się z eleganckmi butami dla panów lub z obuwiem żeglarskim. Jest to jednak wynalazek starszy niż się wydaje, a należy on do rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Mokasyny stworzone zostały przez Indian z potrzeby wygody i dla możliwości skutecznego polowania. Oryginalnie zrobione były z elastycznej podeszwy i jednego kawałka skóry zszytego dookoła na górze. Były miękkie i wygodne bo wykonane ze skór dzikich zwierząt takich jak bizony, łosie, jelenie. Były też ciche, co nie odstraszało zwierząt i umożliwiało skuteczne polowanie.

(Outisnn/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mocasines_cheyennes.JPG)

Oprócz swej funkcji praktycznej, mokasyny były take obuwiem ozdobnym. Miały różne kolory i wzory, co często świadczyło o danej pozycji mieszkańca plemienia. Były też dziurkowane lub ozdobione koralikami. Mokasyny miały także różne długości - mogły być krótkie do kostki lub długie do kolan. Mokasyny z długą cholewką nosiły w niektórych plemionach kobiety niezamężne. Fason kobiecych i dziecięcych butów nie różnił się od męskich. Tak jest też dzisiaj - we współczesnych mokasynach praktycznie nie ma widocznego podziału na męskie i damskie.

(taylor nicole adams/https://www.flickr.com/photos/thisemptylove/7237518600)

Mokasyny były pierwszym elementem garderoby, który Europejczycy przejęli od rdzennych Amerykanów. Zaczęli nosić je osadnicy, którzy docenili ich wygodę i praktyczność. Mokasyny zalicza się do wyjątkowych wytworów sztuki. To dzięki bogatym zdobieniom i przede wszystkim wielowiekowej tradycji.

Google Images: męskie mokasyny Google Images: męskie mokasyny (Printsceen z Google. AgnesO)

Dzisiaj mokasyny stanowią symbol elegancji i klasyki w modzie. Tworzy się już nie tylko męskie, ale też damskie obuwie mokasynowe. Oryginalnie jest to wsuwany but wykonany z komfortowych miękkich skór lub innych tworzyw oraz z cienkiej podeszwy. Zdaje się, że mokasyny są pierwowzorem obuwia żeglarskiego, które bywa sznurowane. Mokasyny są dziś nieodłącznym elementem męskiego stylu dandy (na dandysa, elegancika), inspirowanego francuskimi artystami. Ich fanem był między innymi Serge Gainsbourg.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola