W ciągłym ruchu
4 osoby
Moderatorzy:
    Agata

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

29/04/14 od ruda

Geocaching

współczesne poszukiwanie skarbów

(http://geocaching.wikia.com...)

Geocaching narodził się Stanach Zjednoczonych, skąd rozprzestrzenił się na cały świat. Samo sformułowanie jest zlepkiem dwóch wyrazów: geo - ziemia, obszar oraz cache - czyli z angielskiego skrytka (spolszczona wersja to kesz). Na czym polega ta zabawa? Otóz na poszukiwaniu skrytek, które umieszczone są w terenie, a których koordynaty pobraliśmy na naszego gpsa lub telefon ze strony internetowej. Tyle w skrócie, przejdźmy do konkretów.

O co chodzi z tymi skrytkami?

Cache przybierają różne formy, rozmiary i często zależą od polotu i fantazji tego, kto je zakładał. Zasady są dwie. Po pierwsze skrytki nie mogą mieć szkodliwego wpływu na środowisko, dlatego nie wolno umieszczać ich w rezerwatach ochrony ścisłej, nie wolno ich również zakopywać czy niszczyć przyrody w celu ich umiejscowienia (np. robić dziurę w drzewie by ukryć w niej kesza). Po drugie, powinny być zlokalizowane w miejscach o ciekawych walorach przyrodniczych, historycznych lub naukowych.

Kesz najczęściej przybiera formę plastikowego pojemnika na żywność. Idealnie jeśli pojemnik posiada uszczelkę, dzięki czemu lepiej będzie znosił zmienne warunki atmosferyczne. Powinien zawierać logbook, czyli notatnik, w którym wpisywać się będą kolejni geocacherzy, którym udało się odnaleźć skrytkę, coś do pisania i małe prezenty na tzw. wymianę (możesz coś z kesza wziąć dla siebie na pamiątkę, pod warunkiem, że w zamian zostawisz coś od siebie). Gifty bywają przeróżne, od małych figurek z Kinder Niespodzianek, bo bardziej wyrafinowane przedmioty (kolekcjonerskie monety, torby na ramię, breloczki itp.).

Każda skrytka ma swoją stronę na portalu geocaching.com, na której znajdziemy wiele przydatnych informacji. Po zarejestrowaniu się na portalu i wymyśleniu odpowiedniego nicka, możemy zapoznać się z następującymi informacjami na temat skrytek. Po pierwsze koordynaty GPS. Po drugie wielkość kesza w skali od 1 do 5 (gdzie 1 oznacza skrytkę mikro, a 5 sporej wielkości skrzynki czy pudełka). Po trzecie trudność terenu w jakim umieszczona jest skrytka również w skali od 1 do 5. Najtrudniejszy kesz z jakim mieliśmy do czynienia był oceniony na 4 punkty trudności i był zawieszony na gałęzi drzewa dobrych kilka metrów nad ziemią. Oprócz tego opis skrytki może zawierać pewne podpowiedzi, jak np. „pod drzewem”, „za kamieniami”, „magnet” itp. Te krótkie sugestie są zakodowane, więc dopiero po dokonaniu deskrypcji są widoczne jako normalny tekst. Są geoceczerzy, którzy nie lubią ułatwiać sobie życia i wolą szukać w ciemno, natomiast z własnego doświadczenia już wiem, że czasami bez podpowiedzi ani rusz.

Typowy przykład skrytki Typowy przykład skrytki (ruda, http://podrozerudej.wordpre...)

Co znajdziemy w keszu?

Wszystko oczywiście zależy od jego wielkości, ale w standardowych skrytkach znajdziemy: logbook, czyli notatnik, w którym meldują się kolejni znalazcy kesza, coś do pisania, gifty na wymianę, czasem zdarzy się jakiś Travel Bug lub Geocoiny. Ze skrytki zawsze możemy coś sobie zabrać na pamiątkę pod warunkiem, że zostawimy coś w zamian.

Gdzie znajdziemy kesze?

To pytanie jest raczej trudne, bo niejednoznaczne. Zasadniczo skrytki są wszędzie: w miastach, w górach, wśród zabudowań, na kompletnych pustkowiach. Idea jest jednak jedna: miejsce ukrycia musi być w jakiś sposób ciekawe, widokowe, mieć znaczenie historyczne lub sentymentalne. Większość geocacherów trzyma się tej zasady, dzięki czemu podczas naszego pobytu w Beskidach mogliśmy odwiedzić wiele pięknych, lecz nie zawsze opisywanych przez przewodniki miejscach.

Najczęściej spotykałam się ze skrytkami umieszczanymi pod drzewami, w drzewach, na drzewach, pod kamieniami, przyczepianymi na magnes do znaków drogowych czy tablic informacyjnych. Czasami polot i fantazja twórców skrytek silnie mnie zaskakiwała, ale była też całkiem niezłym źródłem inspiracji dotyczącej tego, jak zrobić kesza, obok którego przechodzą wszyscy ale widzą go nieliczni.

Poszukiwanie skrytek może być ciekawą formą turystyki, ponieważ dostajemy możliwość dotarcia do miejsc mało znanych, często poza głównymi arteriami i szlakami, do których nie dociera zbyt wiele osób. Kesze mogą pomóc w poznawaniu miast, poprzez ich umiejscowienie w pobliży zabytków czy miejsc o znaczeniu historycznym. Samo poszukiwanie skrytek może wymagać od nas odpowiedniej tężyzny fizycznej, koordynacji ruchowej a także "zmuszać" nas do kilkukilometrowych wędrówek. Oprócz tego Geocaching wzbogaca podróże o aspekt detektywistyczno – przygodowy. Choć podróże same w sobie są ciekawe, pouczające i urozmaicające nasze życie, to jeśli dodatkowo bawimy się w poszukiwanie skrytek, dostarczamy sobie dawkę wielu silnych emocji i na jakąkolwiek formę nudy narzekać nie możemy.

Skrytki mogą zaprowadzić nas do wielu pięknych miejsc. Widoczek z Ochodzitej. Skrytki mogą zaprowadzić nas do wielu pięknych miejsc. Widoczek z Ochodzitej. (ruda, http://podrozerudej.wordpre...)

Powyższy tekst znajdziecie również na moim blogu: http://podrozerudej.wordpress.com/