Karnawał

avatar: fot. overmundoUstawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Taniec we krwi

Boliwijski karnawał

Słowo „karnawał“ nieodzownie kojarzy się z Rio de Janeiro. Jednak wiele innych miast Ameryki Południowej również hucznie obchodzi ten czas. Jednym z nich jest Oruro, gdzie co roku odbywa się największa impreza taneczna w Boliwii.

Karnawał w Oruro nie jest tanią impreza... dla tancerzy. Za trzymiesięczne przygotowania i ubiór muszą zapłacić. Najdroższy taniec to Morenada (ok. 300 USD łącznie z wypożyczeniem stroju). Warto zaznaczyć, że średnie miesięczne wynagrodzenie w tym kraju wynosi mniej niż 100 USD. Wydało mi się to trochę niezrozumiałe - wydać tyle pieniędzy, po to, by przez cztery godziny pokonywać trasę w tanecznym pochodzie. Jednak poznawszy nieco bliżej Boliwijczyków, zrozumiałam, że taniec jest dla nich świętością, a uczestnictwo w paradzie karnawałowej – powodem do dumy. Boliwijskie tańce można podzielić na dwie główne grupy – wywodzące się z tradycji indiańskich oraz inspirowane kulturą hiszpańskich kolonizatorów.

W lejącym się z nieba skwarze uczestnicy karnawałowego pochodu, w ciężkich ubraniach i szczelnie okrywających twarze maskach, niestrudzenie popisują się swoimi umiejętnościami i strojami. Po wyczerpującej, czterokilometrowej trasie parady, tancerze docierają wreszcie do Sanktuarium Virgen del Socavon. Wchodząc do środka, pokonują dystans do ołtarza na kolanach. Tam czeka ksiądz i błogosławieństwo. Chylę czoła, ponieważ widziałam ich zmęczenie i stroje zdecydowanie nieprzystosowane do klęczenia.

Oprócz podziwiania tanecznych popisów widzów czeka nieustająca kąpiel w wodzie i pianie. Brzmi zachęcająco? W rzeczywistości nie jest to zbyt przyjemne, ale karnawal warto zobaczyć.

  • Boliwijski karnawał - Tancerze Tobas Boliwijski karnawał - Tancerze Tobas (Katarzyna Karp)
Ostatnio komentowane na stronie:
21/01/2014 Ola

Weneckie Maski

3 komentarze, ostatni z 23/01/2014 od MarcinM
14/01/2014 Ola

Karnawał

na pohybel pannom i kawalerom
2 komentarze, ostatni z 14/01/2014 od Ola