Karnawał

avatar: fot. overmundoUstawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Weneckie Maski

Teksty o Wenecji i Karnawale na świecie zainspirowały mnie do własnych poszukiwań na temat masek karnawałowych. W końcu to jedna z najpopularnijeszych pamiątek z wizyty tym w mieście i symbol najsłynniejszego karnawału w Europie.

Początki weneckiego karnawału sięgają XII wieku - ponoć pierwszą fetę karnawałową zorganizowano w 1162 roku, dla uczczenia zwycięstwa Wenecjan nad Akwileją. Z czasem karnawał na dobre zagościł w weneckim kalendarzu.

A skąd maski? Legenda głosi, że maski i przebrania pojawiły się, ponieważ podziały społeczne utrudniały cieszącym się na placu św. Marka ludziom wspólne celebrowanie zwycięstwa nad wrogiem. Ktoś wpadł więc na pomysł, by założyć maskę - dzieki czemu mógł ukryć swoją tożsamość - a wraz z tym przynależność społeczną. Inni podążyli jego śladem i tak zrodził się zwyczaj noszenia masek w karnawale. Legenda jak legenda, ale rzeczywiście oddaje duch karnawału, gdy zaciera różnice między ludźmi, a wręcz wywraca porządek społeczny całkiem na opak.  

Same typy masek mają zróżnicowany rodowód; część z nich wywodzi się z Commedia dell’arte czyli włoskiej komedii ludowej. Sa to między innymi maski:

Columbina - maska noszona przez postać grajacą w sztuce służkę. Dzis bardzo popularna, raczej nikt jej nie kojarzy ze służącą. :)

(iz4aks, CC BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

Zanni - postać głupca, który przybył do pracy w Wenecji. Jego długi nos i niskie czoło (charakterystyczne dla tej maski) miały wskazywać na jego głupotę.

(christine zenino, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

Z kolei maska "Doktora Zarazy" zwana też "Ptasią Maską" ma bardziej makabryczną i zupełnie nieteatralną proweniencję - wywodzi się bowiem z czasów, gdy w Wenecji szalała Czarna Śmierć. Podobną maskę nosili wówczas lekarze niosący pomoc zadżumionym.

(juliamacnam, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

Inną, bardzo charakterystyczna maską jest maska Volto - maska ta zakrywa całą twarz. Podejrzewam że jest szczególnie lubiana przez twórców masek, gdyż duża powierzchnia daje większe pole do popisu - jednak najczęściej spotyka się tę maskę w formie bez zdobień, całą białą.

(Alaskan Dude, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

Jedną z najciekawszych masek jest jednak Bauta - maska ma wystającą, lekko spiczastą część poniżej nosa a taka konstrukcja pozwalała na jedzenie i picie bez konieczności zdejmowania maski. Maska była wykorzystywana w XVIII również do celów stricte politycznych; gdy obywatele Wenecji podejmowali jakieś ważne decyzje jednak sytuacja wymagała od nich zachowania anonimowości, wkładali maskę Bauta.

(ipiepiora, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

Oczywiście istnieją też inne rodzaje masek - a tym, co ogranicza ich różnorodność jest tylko wyobraźnia ich twórcy.

Gdybyście po przeczytaniu tego tekstu sami nabrali ochoty na karnawałowe przebieranki i sami chcieli zrobić maskę, to polecam zajrzeć tutaj


A tak w ogóle - która maska podoba Wam się najbardziej?
Ostatnio komentowane na stronie:
21/01/2014 Ola

Weneckie Maski

3 komentarze, ostatni z 23/01/2014 od MarcinM
14/01/2014 Ola

Karnawał

na pohybel pannom i kawalerom
2 komentarze, ostatni z 14/01/2014 od Ola