Autor mzag
subskrybuj autora
(subskrybuje: 1 osoba)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 43 (+50/-3)
Komentarze 52 (+34/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

22/05/14 publiczna

Wycieczka

Czyli czytamy i słuchamy ze zrozumieniem

Zaczyna sie sezon na wycieczki krajowe i zagraniczne, a wraz z nim "wielka wędrówka ludów", którzy spragnieni nowych wrażeń wyruszaja w plener.

Wszystko jest fajnie, ale każda nawet wycjeczka powinna sie wiązać z chęcią poznania miejsca, historii, zabytków, miejsc ciekawych, kultury, smaku itp.

Że jest z tym problem przekonałam sie kilkakrotnie, gdy na zagraniczne wycieczki głównie w rejon Śródziemnomorza i Bałkanów, wybierają się osoby, które nie przeczytały folderu biura podróży (ze zrozumieniem), ani nie zadały sobie trudu, żeby chociaż sprawdzić jaki jest typ tego wyjazdu (objazd czy plażowanie). Może byłoby to smieszne, gdyby nie to, że jest prawdziwe i tacy ludzie sami są nieszczęsliwi, ale psują również pobyt innym, domagając się czsu wolnego na plaży w momencie, gdy w planie jest wizyta w muzeum.

Inna sprawa to to, co z tego się wynosi, jakie wiadomości się przyswaja i co po takim wyjeździe pozostaje oprócz jakiś drobiazgów i paru zdjęć. Próbowałam się dowiedziec od osób, które jechały podobnym szlakiem jak ja, co im się podobało, czy byli w konktretnych miejscach, ale właściwie niewiele się dowiedziałam. Uważam, że zabrakło pewnego rodzaju przygotowania się do zwiedzania, które też jest wysiłkiem fizycznym i intelektualnym. Potrzebne jest minimum wiedzy na temat tego, gdzie się jedzie, zakup przewodnika ,wirtualny spacer po miejscach, które będzie się zwiedzać, aby wszystko zaczęło sie logicznie układać w jednolitą całość. Nigdy nie lubiłam uczyć się historii wkuwając daty, ale zupełnie lekko to mi sie układa wiążąc  konkretne miejsce z osobą, wydarzeniami. Łatwiej zrozumieć tak w kraju jak i poza jego granicami dlaczego bitwa miała taki, a nie inny przebieg widząc ukształtowanie terenu. Wszystkim, którzy kochają poznawanie świata życzę pięknych i udanych wyjazdów i mnóstwa wrażeń, a nic tak nie doskonali naszej pamięci jak odswieżanie sobie miejsc, w których się było, przypominanie nazw miejscowości itp. Smutny widok przedstawia sobą turysta znudzony, a wręcz wściekły, gdy mu przychodzi podziwiać kolejny zamek, katedrę czy kolejną górę, a widoków ma już przesyt.

Czytajmy ze zrozumieniem. Jeśli plaża nam odpowiada i szum morza to ok, tak spedzajmy czas, ale jeśli decydujemy się na zwiedzanie, to bądźmy tego świadomi i nie psujmy innym wakacji. Nie zarzucajmy pilotowi, że w kółko marudzi o tych królach i cesarzach, bo to jest jego praca, a inni uczestnicy mogą być tym żywotnie zainteresowani.Mzag

(Moyan_Brenn, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Ostatnio komentowane notatki autora:
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot
11/08/2014 mzag

Mądry Polak?

1 komentarz z 13/08/2014 od ruda
04/08/2014 mzag

Most, który dzieli.

Mostar
2 komentarze, ostatni z 06/08/2014 od mzag