Sala BHP w Stoczni Gdańskiej
czyli narodziny wolności
To chyba jedyna sala szkoleniowa na świecie, która ma status zabytku i do której pielgrzymują turyści. To jest sala w Stoczni Gdańskiej, która w 1980 roku była miejscem powstania i pracy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego MKS, tutaj MKS negocjował z Komisją Rządową i tutaj Lech Wałęsa, nasz narodowy bohater, podpisał 31.08.1980 roku Porozumienia Sierpniowe, dzięki którym powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", do którego - przypomijmy to - zapisało się w 1980 i 1981 roku 10 milionów Polaków, spragnionych wolności i godności, ale też chleba i cukru nie tylko na kartki. To tutaj zaczęła się polska pokojowa droga od komunizmu do demokracji.
Sala BHP w Stoczni Gdańskiej jest naprawdę niefotogeniczna, ot, prostokąt podłogi z podestem na stół. I naprawdę służyła do szkoleń BHP od czasu wielkiego pożaru w stoczniu w 1961 roku, kiedy zginęło 22 stoczniowców.
Sala BHP w Stoczni Gdańskiej
(IDB)
Sala BHP w Stoczni Gdańskiej podczas obrad Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w 1980 roku.
(IDB)
Dzisiaj ta sala pełni dwie role: konferencyjną i muzealną. Ściany są wytapetowane wielkimi historycznymi zdjęciami, a wzdłuż ścian stoją gabloty z gadżetami z tamtych lat, modele statków, tablice informacyjne.
Sala BHP w Stoczni Gdańskie
(IDB)
Sala BHP w Stoczni Gdańskiej
(IDB)
Sala BHP w Stoczni Gdańskiej
(IDB)
Sala BHP znajduje się 150 metrów od historycznej Bramy nr 2, tej samej pod którą zginęło pierwszych czterech stoczniowców w 1970 roku, gdy władza komunistyczna postanowiła strzelać do robotników, tej samej pod którą mieszkańcy Trójmiasta czekali z niepokojem na wynik strajku w sierpniu 1980 roku i ta sama przed którą koledzy wynieśli na ramionach Lecha Wałęsę, aby oznajmił zgromadzonym ludziom o zwycięstwie, o podpisaniu Porozumień Sierpniowych i powstaniu pierwszego niezależnego związku zawodowego po II wojnie światowej.
Dzisiejsza brama jest zupełnie niepodobna do tej z 1980 roku. Obok powstało Eupejskie Centrum Solidarności, gmach oryginalny, nawiązujący do konstrukcji statków. Ale trafimy do Sali BHP.
Brama nr 2 w Stoczni Gdańskiej
(IDB)
Sam budynek Sali BHP ma ponad 120 lat i wcześniej - zanim w ogóle Gdańsk znalazł się w granicach Polski - stanowi magazyn torped w Stoczniu Cesarskiej, jak pierwotnie nazywała się Stocznia Gdańska, oczywiście, niemieckiej do 1945 roku.
Sala BHP w Stoczni Gdańskiej
(IDB)
A przed Bramą nr 2 znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców z fragmentem wiersza Czesława Miłosza "Który skrzywdziłeś". A tle wspomniane Europejskie Centrum Solidarności.
Pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku
(IDB)
