AutorWydawca IDB
Iwona D. Bartczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 6 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 84 (+126/-0)
Komentarze 91 (+61/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Leśniczówka Pranie

Zachwyt i natchnienie Gałczyńskiego

Zajrzałam do leśniczówki Pranie po drodze (rowerowej) z Karwicy do Wojnowa. Bywam czasem w tamtej okolicy, ale Pranie zwykle omijałam, ponieważ w moim środowisku miały opinię miejsca snobistycznego. Ludzie, którzy tam bywali - ci, których poznałam na mazurskich szlakach - mieli zwyczaj nadmieniania "od niechcenia" jak to przyjaźnią się z Kirą Gałczyńską, córką poety, która tam właśnie pomieszkuje. A sama Kira pytana o tego i owego dziwiła się, ilu to przyjaciół, o których nawet nie wie.

Ale tym razem zajechałam. I to był dobry pomysł! Towarzystwo może i bywa tam snobistyczne, ale też nie można zaprzeczyć, że w Praniu dzieje się literacko, teatralnie, kulturalnie - bardzo bogato. A miejsce piękne!

Leśniczówka Pranie Leśniczówka Pranie (IDB)

Leśniczówka Pranie Leśniczówka Pranie (IDB)

Leśniczówka to kilka budynków z czerwonej cegły, pochodzących z konca XIX wieku, położonych na wysokim brzegu Jeziora Nidzkiego. Jeszcze za Niemców byłą tam leśniczówka, a wokół łąki. Dzisiaj po łąkach ani śladu, wszędzie puszcza (Biała), a sama leśniczówka jest pół na pół prywatną posiadłością i Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Gałczyński zakochał się w Praniu w 1950 roku, kiedy przyjechał tu na zaproszenie ówczesnego leśniczego. Spędził w niej wiele miesięcy - latem, jesienią, zimą - do 1953 roku. Planował zamieszkać na stałe, ale trzeci zawał w grudniu 1953 roku położył kres tym planom (miał 48 lat!).

Napisał tu wiele ważnych utworów. A w ogrodzie czuwała i nadal czuwa Zielona Gęś. patronka najmniejszego teatru świata :) .

Leśniczówka Pranie Leśniczówka Pranie (IDB)

Leśniczówka Pranie Leśniczówka Pranie (IDB)

To nie jest wielka historia. Ot, po prostu piękne miejsce, w którym pewien poeta był szczęśliwy i pisał natchniony.

Warto zajrzeć. Nie powiem, że koniecznie na koncerty czy warsztaty, bo mnie się bardzo podobała w jesiennych kolorach i już bez imprez.

Jezioro Nidzkie Jezioro Nidzkie (IDB)

Notatki o podobnych miejscach: