"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

26/06/14 od Ola
W temacie: Macedonia

Monastyr w Kichevie

Monastyr świętej Bogurodzicy w Kichevie jest miejscem wyjątkowym pod wieloma względami.

(Aleksandra Foryś)
Przede wszystkim - nie jest latwo tu dojechać - gdyż monastyr jest ukryty wysoko na wzniesieniu (920 m.n.p.m.) 10 km za miastem, w obrębie wsi Drugowo (dlatego stwierdzenie "monastyr w Kichevie" jest trochę na wyrost). Obecny monastyr pochodzi z XVIII wieku, ale podobno w tym miejscu również i wcześniej stał monastyr - pierwszy został spalony przez Turków w XIII wieku, a drugi w XVI. Z czasów tego pierwszego pochodzi ponoć czeszma nadbudowana nad źródełkiem z cudowną wodą.

(Aleksandra Foryś)
Z powstaniem monastyru (tego ostatniego) wiąże się legenda - ponoć monastyr miał powstać w inym miejscu, lecz ikona która znajdowała się na placu budowy co noc cudownie przemiezczała się na to miejsce, gdzie dziś stoi monastyr. Działo się tak kilka razy, aż w końcu ludzie zrozumieli, że Bóg próbuje dac im do zrozumienia, że chce by monastyr powstał w innym miejscu. Ot, legenda.

Zdecydowanie mogę Wam polecić odwiedzenie tego monastyru i znajdującej się na jego terenie cerkwii, którą cechuje wyjątkowo piękne wnętrze ze wspaniale zachowanym ikonostasem, którego nie odważyłam się jednak sfotografować pod czujnym okiem mniszek. Warto jednak zwrócic uwagę na miejsce wewnątrz, w którym znajduje się źródełko z wodą. W przeciwieństwie do reszty cerkwii pozbawione jest ono fresków - podobno po to, by mogły tu się pomodlić.. muzułmanki. Monastyr słynie cudami, a z racji tego że jest poświęcony Matce Boskiej, z pomocy kobietom, szczególnie zaś tym które nie mogą zajść w ciążę. Dlatego odwiedzają go również muzułmanki. I przyznam że zupełnie mnie to nie dziwi - bo tak tu w Macedonii własnie jest - ponad wszelkim podziałami funkcjonują tu wciąż miejsca, których status łączy, a nie dzieli ludzi. I nikt się temu nie dziwi, nikt się nie sprzeciwia - bo tak było, jest i miejmy na dzieję że będzie.

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq