KomentatorAutorWydawca AgnesO
Agnieszka Ostrowska
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

agnieszka.ostrowskaa@gmail.com
Wpisy:
Notatki 282 (+298/-0)
Komentarze 147 (+44/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

19/07/14 publiczna

Kiedy słońce nie chce iść spać, czyli białe noce

Oprócz swojego specyficznego klimatu, pocztówkowych widoków i wielu innych atrakcji, Skandynawia oferuje też osobliwe zjawisko atmosferyczne jakim są białe noce. Do pewnego stopnia ciekawe i niesamowite, po dłuższym okresie czasu - dość męczące.

Białe noce związane są ze strefami podbiegunowymi lub ze strefami umiarkowanymi położonymi w pobliżu kół podbiegunowych, czyli nie tylko z krajami skandynawskimi, Norwegią i Szwecją, ale też z Rosją, Islandią czy Finlandią. Chodzi o to, że późną wiosną i latem, słońce skrywa się pod horyzontem, ale nie tak nisko, żeby zapadła całkowita ciemność. Światło rozprasza się, co powoduje, że w nocy jest jasno. Podczas niektórych białych nocy, słońce zachodzi bardzo późno, tzn. około połnocy, natomiast w niektórych miejscach nie chowa się ono wcale.

("Mittsommernacht-in-helsinki" by Marcela (Ralf Roletschek) - german wikipedia, original upload 1. Jul 2005 by de:Benutzer:Marcela. Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.or...)

Będąc w szwedzkim Göteborgu w maju lub czerwcu, można doświadczyć pełni białych nocy. W połowie lipca, słońce oświetla miasto jeszcze do 23. Będąc świadkiem białych nocy tych z połowy lipca, byłam zachwycona. Dzień jakby wspaniale się wydłużał. Jednak dla kogoś kto nie jest przyzwyczajony, że w nocy nie jest po prostu ciemno, a światło przemyka przez okna, na dłuższą metę będzie to na pewno uciążliwe. Chyba jedynym sposobem są jak najbardziej szczelne żaluzje, które pomogą zasnąć. Można też potraktować noc jak dzień i nie tracić czasu na spanie;)

Ostatnio komentowane notatki autora:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
25/10/2013 AgnesO

Paryż na fotografiach

4 komentarze, ostatni z 07/03/2016 od pinot