AutorWydawca IDB
Iwona D. Bartczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 6 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 84 (+126/-0)
Komentarze 91 (+61/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Po łowicku

dyskretnie i radośnie

Nie mogę powiedzieć, abym była wielkim wielbicielem ludowości. Jakoś tak mi się kojarzy z komuną, cepelią i przaśnością, z prostotą posuniętą za daleko. Właściwie powinnam użyć słowa "kojarzyło". Bo pojechałam w okolice Łowicza i ... zmieniłam zdanie.

Łowicz zawsze pokazywany jest w telewizji z okazji świąt religijnych, zwłaszcza Wielkanocy czy Bożego Ciała, bo tam się odbywają bardzo widowiskowe procesje, właśnie w strojach ludowych, z ludowymi gadżetami. I to nie jest ciekawe, bo jest na pokaz. Ja w Łowiczu i na łowickich wsiach zobaczyłam - wśród bardzo zadbanych, nowoczesnych domów i ogrodów - autentyczną ludowość, taką na co dzień, taką lekko zaakcentowaną. Jakby mieszkancy mówili: wiadomo, że już nie żyjemy w takich chałupach i tak się nie ubieramy, ale to nasze korzenie, to część naszej dzisiejszej tożsamości.

Stary Rynek w Łowiczu Stary Rynek w Łowiczu (IDB)

Na pierwszym planie jest informacja o Alei Łowickich Gwiozd (typ wycinanki), całkiem nowa rzecz: z 2010 roku, a w tle historyczny ratusz z mnóstwem tablic upamietaniających a to Kościuszkę, a to Napoleona, a to bohaterów wojny 1920 roku. Widać, że miasto z historią.

Łowicz Łowicz (IDB)

O to słup przy postoju taksówek w Łowiczu. W górnej części jest telefon.

Okolice Łowicza Okolice Łowicza (IDB) I żeby jeszcze na chwile pozostać przy motoryzacji, fotografia samochodu z tablicą rejestracyjną z łowickim paskiem. Zauważyłam sporo samochodów z takim ludowym motywem i w Łowiczu, i w okolicy.

Rodowód Łowicza sięga na pewno pierwszych Piastów, ale może i wcześniej, bo uważa się, że tamtędy biegł rzymski szlak solny.  Już w XII wieku jeden z książąt mazowieckich podarował Łowicz i przyległości arcybiskupom gnieźnieńskim, a mniej niż wiek później papież w ogóle uwolnił go spod władzy książąt mazowieckich. Arcybiskup Jarosław Pogoria Złotnicki podniósł go do rangi miasta, a całość swoich ziem nazwał Księstwem Łowickim. Do dzisiaj mieszkańców nazywa się Księżakami, a związek z kościołem katolickim a więc i Rzymem zaowocował dominacja koloru pomarańczowego i pasiastością stojów. Rzuca się w oczy podobieństwo stroju łowickiego i stroju papieskich gwardzistów. Ale niekoniecznie tak było, pewne motywy po prostu były powszechne w tamtych czasach, na przykład pasiaste ubrania.

W czasie rozbiorów Księstwo Łowickie najpierw przypadło Prusakom, a potem - po wojnach napoleońskich - były własnością księcia Konstantego, brata cara Aleksandra I i zachowało swoją nazwę. Uwłaszczenie chłopów miało tu miejsce kilkanaście a właściwie kilkadziesiąt lat wcześniej niż w reszcie Kongresówki (tu ok 1863 roku), co znacznie przyczyniło się do większej zamożności tutejszych chłopów, też bogatszej kultury materialnej, a nawet pewnego poczucia wyższości. Moim zdaniem, do dzisiaj widać te cechy Księżaków w porównaniu do sąsiadów z zaboru rosyjskiego.

Nieborów, przyjęcie po chrzcie Nieborów, przyjęcie po chrzcie (IDB)

Na różne uroczystości mieszkańcy łowickiego przynajmniej dzieci ubierają na ludowo. Dorośli czasem maja krawaty lub kamizelki z akcentem łowickim. Na zdjęciu wyżej jest scena z przyjęcia po chrzcinach w lokalnej oberży.

Oberża w Nieborowie Oberża w Nieborowie (IDB)

Na wsiach wśród nowoczesnych domów zawsze znajdzie się stara łowicka chałupa, zadbana, pomalowana, ciągle użytkowana.

Pod Łowiczem Pod Łowiczem (IDB)

Albo przynajmniej stara nieczynna studnia przypomina gdzie jesteśmy.

Pod Łowiczem Pod Łowiczem (IDB)

Zbigniew Bródka, panczenista, zdobywca złotego medalu na olimpiadzie w Soczi, pochodzi z Domaniewic pod Łowiczem. Dzięki swojemu sukcesowi może pomóc swojej wsi w zgromadzeniu środków na obiekty sportowe. Na festynach i piknikach zawsze mówi o Domaniewicach, rozdaje autografy, jest naprawdę bardzo sympatyczny, skromny, cierpliwy. W skansenie przy Muzeum w Łowiczu są tablice z jego fotkami w ludowym stroju.

Zbigniew Bródka w Łowiczu Zbigniew Bródka w Łowiczu (IDB) Tablice w skansenie w Łowiczu Tablice w skansenie w Łowiczu (IDB)

Wszystkie te łowickie motywy są podane dyskretnie, z humorem, bez przesady, ale nie można mieć żadnych wątpliwości, że mieszkańcy są dumni ze swojej małej ojczyzny.

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Notatki o podobnych miejscach: