hannahbluee
Aneta
subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 10 (+8/-0)
Komentarze 8 (+3/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

12/04/14 publiczna

Prosty sposób na światło

Każdy z nas, fotografów, na pewnym etapie swojej twórczej drogi, napotyka ten sam problem, tzn. chcemy robić dobre zdjęcia, czujemy że dużo już potrafimy, ale zawsze brakuje nam pieniędzy na profesjonalny sprzęt. Jednak, jak się za chwilę okaże, potrzeba jest matką wynalazków, i na każdy problem możemy znaleźć rozwiązanie, o ile tylko jesteśmy kreatywni.

W tym przypadku chodzić będzie o proste zdjęcia przedmiotów, na izolowanym, białym tle. Faktycznie, nie są to z początku łatwe zdjęcia, ale jak zawsze – praktyka czyni mistrza. Potrzebne nam do tego będą oczywiście aparat, z wbudowaną lampą błyskową, przedmiot który zamierzamy fotografować, kawałek białej tektury (albo np. styropianowy kaseton) i... wanna! Technika jest bardzo prosta. Umieszczamy przedmiot w wannie, tekturą należy nakierunkować światło z lampy błyskowej na przeciwną ściankę wanny (ponad obiektem).

(Aneta Przybylska)

W tym momencie wanna, staje się czymś na wzór namiotu bezcieniowego. Światło rozchodzi się, rozprasza i odbija po wszystkich białych ściankach, oświetlając przy tym w bardzo ładny, naturalny sposób nasz obiekt. I w zasadzie to tyle z teorii, reszta to już tylko kwestia praktyki, jednak zauważmy najważniejszy wniosek: właśnie zrobiliśmy profesjonalne zdjęcie produktowe, na białym, izolowanym tle, bez konieczności zakupu namiotu bezcieniowego, specjalnych teł, czy horrendalnie drogich lamp.

(Aneta Przybylska)

Oczywiście, wanna jednak w jakichś sytuacjach okaże się nas ograniczać, ale myślę, że spokojnie nadaje się na pierwsze próby zawładnięcia nad światłem w fotografii. Do dzieła! :)

Ostatnio komentowane notatki autora:
16/04/2014 hannahbluee

Bimba z Poznania

2 komentarze, ostatni z 23/04/2014 od Agata
14/04/2014 hannahbluee

Pyry z gzikiem

4 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od ruda
12/04/2014 hannahbluee

Prosty sposób na światło

2 komentarze, ostatni z 12/04/2014 od hannahbluee