Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Wieże z kamienia

Jeżeli byliście w górach Kaukazu, czy to w Gruzji, Dagestanie, Inguszetii czy Czeczenii, na pewno zwróciliście uwagę na smukłe, kamienne wieże. W zależności od regionu ich wygląd jest nieco inny, ale pomysł wciąż tern sam – wieże są smukłe i wysokie. I stoją od setek lat, wznoszone w tym samym celu. Najsłynniejsze są te w gruzińskim Uszguli, a jedne z najbardziej malowniczych – w Tuszetii.

Zespół wież w Omalo, Tuszetia Zespół wież w Omalo, Tuszetia (Mateusz J.)

Mestia, Swanetia Mestia, Swanetia (A.Nelson, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-2.0)

Wieże były wznoszone przez górali w celach obronnych. Miały chronić przed najeźdźcami z sąsiednich plemion, ale też bliskich sąsiadów. Wiele z nich powstawało bardzo wcześnie, bo w X-XIII wieku. Sporo z nich nie zostawiło po sobie nawet śladu, ale pojawiają się już w najstarszych podaniach z Kaukazu. Broniły wąwozów, dolin, przełęczy… Trwale wpisały się w krajobraz kaukaskich wiosek, stając się ich znakiem rozpoznawczym, jak te najbardziej znane w Swanetii. Nie stoją osobno, są częścią gospodarstwa, to takie rodzinne wieże. W połączeniu ze zwartą zabudową wsi, tworzyły całkiem niezłe twierdze. Chroniły się w nich całe rodziny, z dobytkiem, zwierzętami, zapasami jedzenia. Mogli wytrzymać wiele miesięcy. Na najwyższym piętrze mieszkała rodzina, wciągając drabinę na górę, jeśli pojawiał się wróg. Niżej gospodarowały zwierzęta. Z każdej wieży widać następną, co przydawało się w razie ataku z zewnątrz. Na szczycie rozpalano ognisko, sąsiad to zauważał, przygotowywał się do obrony, i rozpalał ogień na swojej wieży, przekazując wiadomość dalej.

Bocharna z pozostałościami wież z kamienia, na szlaku z Omalo, Tuszetia Bocharna z pozostałościami wież z kamienia, na szlaku z Omalo, Tuszetia (Mateusz J.)

W Swanetii jest ich prawie 200, w Tuszetii zdecydowanie mniej i w zdecydowanie gorszym stanie. Wyglądają też nieco mniej stabilnie, jak choćby te w Uszguli – widać, że do ich wzniesienia używano innych budulców. Najefektowniej w Tuszetii wygląda zespół wież w Omalo oraz w niewielkim Dartlo.

Uszguli i wieże wpisane w architekturę wsi, Swanetia Uszguli i wieże wpisane w architekturę wsi, Swanetia (Mateusz J.)

Kamienne wieże to bardzo ważna część tożsamości mieszkańców Kaukazu.  Nic dziwnego, że Rosjanie niszczyli wieże w Czeczenii, próbując w ten sposób zniszczyć ich tożsamość. Jak napisał Wojciech Jagielski w rewelacyjnych „Wieżach z kamienia”: „Kogoś, kto nie ma domu, rodowej wieży z kamienia, uważano na Kaukazie za najnędzniejsze ze stworzeń”. Dzisiaj wieże niszczeją, chyba że ktoś się nimi zajmie, przekształcając w hotel czy inną atrakcję turystyczną. Trzeba je ratować, by nie zostały smętne ruiny, jak w wielu miejscach w Tuszetii. By nie zostały zapomniane i nie zniknęły z kaukaskiego krajobrazu.