Z widelcem w podróży
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

15/07/14 od Ola

Adżika, kolendra i chmeli-suneli

bez czego nie może obejść się kuchani gruzińska

Bardzo czerwona i bardzo ostra - taka wlaśnie jest adżika - czyli czerwona pasta z papryki, znany dodatek do potraw kuchni kaukaskiej.

(A.Savin, CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0, http://commons.wikimedia.or...)
Adżike można z łatwością dostać na każdym bazarku. Sprzedaje się ją na małe kubeczki/pojemniczki. Ciekawa pamiątka z podróży.

Wbrew temu co wydaje się niektórym turystom - adżiki nie je się samej. Jest to przyprawa, którą dodaje się do dań, żeby wzbogacić smak potrawy. Może dlatego w języku abchaskim słowo a∂xika oznacza... sól? Adżika jest więc składnikiem np. zup/gulaszy Charcho oraz Ostri.

Jej ostry smak idealnie komponuje się z kolendrą, która to jest z kolei niesamowicie charakterystyczna dla kuchni gruzińskiej - nagle okazuje się, że wszystko można posypać kolendrą.

Dla mnie początkowo było to ciekawe doświadczenie kulinarne. Po dwóch miesiacach przyszedł kryzys, gdy miałam po dziurki w nosie kolendry. Po jakimś czasie jednak mi przeszło - jeśli nie możesz wygrać z wrogiem uczyń go swoim przyjacielem. Nauczyłam się żyć z tą kolendrą, anawet ją polubiłam. Po rocznym kulinarnym praniu mózgu dziś mogę powiedzieć że uwielbiam kolendrę i jest to obowiązkowy krzaczek na moim parapecie.

Kolendra (suszona) jest też składnikiem mieszanki przypraw chmeli-suneli. Jest mieszanka zioła prowansalskie, jest mieszanka przypraw garam masala, jest przyprawa pięciu smaków - to i Gruzini mają swoją - i jest nią właśnie chmeli-suneli. Klasyczna mieszanka składa się między innymi z bazyli, kolendry, ostrej papryki, pietruszki selera, kopru, cząbru, mięty, majeranku i szafranu.

(А. Кабанов, CC0, http://commons.wikimedia.or...)