Z widelcem w podróży
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

19/07/14 od Ola

Woda Borjomi

Woda Borjomi to jeden z ważniejszych produktów eksportowcyh Gruzji, z której lokalsi są bardzo dumni.

Nic dziwnego - woda Borjomi jest naprawdę wyjątkowa. Ze względu na bardzo dużą zawartość minerałów (którymi jest naturalnie mineralizowana w trakcie wypychania na powierzchnię przez dwutlenek węgla) można ją nawet określać jako wodę leczniczą.

Pomaga na wiele schorzeń - problemy z żołądkiem, jelitami, nerkami, wątrobą i drogami moczowymi. Ma też działanie "terapeutyczne" na osoby które cierpią na syndrom "dnia poprzedniego" - czyli mówiąc kolokwialnie mające kaca. Pomaga oczyścić organizm a jednocześnie uzupełnia niedobory minerałów wypłukane z organizmu przez alkohol.

Nie każdemu jednak jej specyficzny smak odpowiada - w sumie trudno się dziwić, bo wody wysoko mineralizowane mają bardzo specyficzny smak (np. nasz Muszynianka). Osobiście zawsze wolałam pić ją osobno, jako napój odświeżający, niż jako "dodatek" do potraw, bo ma bardzo intensywny smak. Idzie się jednak do niego przyzwyczaić a nawet go polubić - czego jestem najlepszym przykładem.

(Ninuca1212, CC-BY-SA-3.0, http://commons.wikimedia.or...)

P.S. Dla tych którym smak wody Borjomi niespecjalnie podejdzie mam małą wskazówkę - jeśli będziecie w Gruzji uważajcie też na wodę Likani, która też jest wysoko minealizowana.