Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Chmielno i okolice

czyli Kaszuby jak z obrazka

Malowniczy obszar Kaszubskiego Parku Krajobrazowego jest doskonałą ilustracją do przypowieści o powstaniu Kaszub. Otóż, według niej, Bóg stwarzając świat miał zapomnieć o tych terenach i zamiast pięknych ośnieżonych gór i szmaragdowego morza, zamiast urodzajnych pól i bogatych w zwierzynę puszcz powstało tu tylko szare, piaszczyste pustkowie. Zwrócił na to uwagę anioł Kaszuba, któremu Bóg powierzył opiekę nad tym kawałkiem świata. Niestety, nie było już budulca, żeby od nowa stworzyć Kaszuby, dał zatem Bóg aniołowi resztki tego, co zostało z budowania innych regionów i polecił wzbogacenie nimi zapomnianej krainy. Kaszuba ułożył z nich istną mozaikę gór, jezior, lasów, pól i łąk. Dlatego też na Kaszubach jest wszystkiego po trochu, jest morze, są góry, lasy, są jeziora i rzeki, są wreszcie pola i łąki. Nie największe, najwyższe, najurodzajniejsze na świecie, ale takie, jakie można było zrobić z otrzymanego materiału. Dzieło okazało się jednak jak najbardziej udane i potem chętnie osiedlali się tu ludzie.

Mamy zatem na Kaszubach piękne srebrzysto-błękitne jeziora, wzniesienia nader stromo wznoszące się nad wodą, rozległe lasy i życiodajne pola. Jednym z najładniejszych ich zakątków są okolice Chmielna - wsi położonej nieopodal Kartuz. Miejscowość jest zadbana i czysta. Jest w niej i w okolicach niezła baza noclegowa i wypoczynkowa, ale co się dziwić, samo Chmielno leży nad ładnymi jeziorami Białym i Kłodno, a w najbliższym otoczeniu jest jeszcze kilkanaście innych na czele z Jeziorem Raduńskim Dolnym, jednym z większych na Kaszubach.

Nad Jeziorem Białym w Chmielnie Nad Jeziorem Białym w Chmielnie

Kaszubskie rybaczenie - stare zdjęcia prezentowane nad jeziorem Białym Kaszubskie rybaczenie - stare zdjęcia prezentowane nad jeziorem Białym

W samym Chmielnie warto odwiedzić przede wszystkim restaurację "Chëcz u Kaszëbë" serwujacą potrawy kuchni regionalnej, głównie z ryb złowionych w okolicznych jeziorach. Ale nie tylko z ryb, ja z menu wybrałem "grocholce" (kluski ziemniaczane z nadzieniem mięsnym) z kapustą zasmażaną i "sztompane bulwe ze szperkoma" (ugniatane ziemniaki ze skwarkami) z jajkiem sadzonym i maślanką (ech, szkoda trochę, że nie z mlekiem zsiadłym). Smakowało wybornie! Kapusta zasmażana podana z "grocholcami" była jedną z najlepszych, jakie kiedykolwiek zdarzyło mi się jeść, miała przyjemną, pobudzającą apetyt kwasowość.

W restauracji W restauracji "Chëcz u Kaszëbë"

Niedaleko restauracji, po drugiej stronie głównej drogi, znajduje się kolejna atrakcja Chmielna - Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. W Muzeum jest wciąż działajacy warsztat, można zatem przy okazji zobaczyć również gancarza przy pracy. Nie wszystko jest takie samo jak kiedyś, ceramikę wypala się teraz w nowoczesnym, elektrycznym piecu, ale same dzieła z gliny, a zwłaszcza unikalne wzory na nich, wykonywane są nadal zgodnie ze starą, siegającą XIX wieku, rodzinną tradycją.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów znajduje się przy głównej drodze przez Chmielno Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów znajduje się przy głównej drodze przez Chmielno

Jedne z oryginalnych wzorów Neclów Jedne z oryginalnych wzorów Neclów

 

Noc spędziłem na wyjątkowym kempingu "Tamowa". Jedzie się nań wąskim przesmykiem między jeziorami Białym i Kłodno. Po drodze mija się teren starego grodziska z wczesnego średniowiecza, niewiele z niego prócz wykopalisk pozostało, ale jest tablica informacyjna, na której można przeczytać nieco o historii miejsca. Dlaczego kemping jest taki wyjątkowy? Ano dlatego, że jest pięknie usytuowany na wysokich tarasach nad jeziorem. Bez trudu wjechałem na sam wierzchołek i tam rozbiłem namiot. Widok z niego mialem niezwykły! Co więcej, miejsce okazało się świetnie zorganizowane, nawet na najwyższym tarasie było czysto, były ławy, toaleta i natryski, a gości niewielu, mniej niż na dole. Popatrzcie na zdjęcia:

Widok z najwyższego tarasu za dnia Widok z najwyższego tarasu za dnia

Wieczornie, refleksyjnie Wieczornie, refleksyjnie

Kemping Kemping "Tamowa", widok na jezioro po zachodzie słońca