Turcja, Istambuł
Istambuł + dodaj notatkę o tym miejscu

Stolica Turcji, historycznie zwana Bizancjum i Konstantynopolem, jest jednym z największych miast na świecie. Wytwarza około jedną czwartą produkcji całego kraju.

http://www.ibb.gov.tr/en-US/Pages/Home.aspx
http://wizardistanbul.com/
http://www.visit2istanbul.com/

Ciekawe miejsca:

Hamam – turecka łaźnia

W każdej dzielnicy Stambułu znajdziemy przynajmniej jedną zabytkową łaźnię turecką. Największe ich skupisko znajduje się oczywiście na starówce (Sultanahmet). Łaźnie często zapewniają również dodatkowe opcje – takie jak masaże.

http://www.visit2istanbul.com/category/things-to-do/istanbul-turkish-baths/

Hagia Sofia

Kościół Mądrości Bożej pochodzi z czasów bizantyjskich (VI wiek) i jest czwartym co do wielkości kościołem na świecie. Uważany jest za najważniejsze osiągnięcie architektury pierwszego tysiąclecia. Za czasów tureckich przerobiony na meczet, obecnie pełni rolę muzeum.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hagia_Sophia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Założone w 2004 roku muzeum mieści się w dzielnicy Tophane, nad brzegiem cieśniny Bosfor. Wystawiane w nim prace, to czołówka tureckiej awangardy. W czwartki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

http://www.istanbulmodern.org/

Topkapi Sarayi

Pałac z połowy XV wieku, mieszczący się w centrum Stambułu, przez niemal 400 lat był rezydencją sułtanów. Obecnie w sporej części udostępniony zwiedzającym, mieści w sobie muzeum i salę koncertową.

http://www.topkapisarayi.gov.tr/

Błękitny Meczet

Meczet Sułtana Ahmeda to przepiękny przykład klasycznego okresu w sztuce islamskiej. Pochodzi z XVII wieku i w zamyśle miał przyćmić wspaniałość stojącej nieopodal Hagii Sofii. Do dziś służy za meczet, ale mimo to jest popularną atrakcją turystyczną.

http://www.sultanahmetmosque.com/

Muzeum Archeologiczne

Największe muzeum archeologiczne na świecie znajduje się w pobliżu pałacu Topkapi i składa się z trzech części: Muzeum Starożytnego Wschodu, Muzeum Dzieł Starożytnych oraz Pawilonu Fajansowego.

http://www.istanbularkeoloji.gov.tr/main_page

Ciekawe wydarzenia:

Festiwale

Stambulska Fundacja Kultury i Sztuki organizuje co roku festiwale związane z różnymi artystycznymi dziedzinami – wśród nich festiwal filmowy, teatralny, muzyczny, jazzowy, designu czy biennale sztuk wizualnych.

http://www.iksv.org/en

!F

!F (znany także jako AFM International Independent Film Festival) to Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego. Odbywa się w lutym w Stambule i częściowo w Ankarze i jest jednym festiwalem filmowym w Turcji, który ma oddzielną część LGBT (osoby o odmiennej od hetero orientacji seksualnej).

http://2011.ifistanbul.com/en

Przeglądaj drogowskazyWydarzenia w tym miejscu