subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 18 (+67/-0)
Komentarze 1 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

24/02/11 publiczna

CN Tower – Toronto widziane z góry

Czyli słów kilka o drugiej z najwyższych wolnostojących budowli świata

Będąc w Toronto odwiedźmy koniecznie CN Tower. Wieża o wysokości 553,33 metrów widoczna jest niemal z każdego punktu w obrębie miasta, więc trudno ją będzie przegapić. Dlaczego warto? Ano chociażby dlatego, iż budynek jest symbolem widniejącym na każdej pocztówce, jest swoistą kanadyjską wieżą Eiffla odwiedzaną rocznie przez ponad dwa miliony turystów.


Do przeznaczonego dla zwiedzających kosza wjeżdża się przeszkloną windą. Przez około minutę wznosimy się stopniowo ponad dachy coraz mniejszych domów, bloków, wieżowców. Pod koniec mamy pod nogami całą metropolię. Robi to naprawdę niezwykłe wrażenie, więc współczuję ludziom z lękiem wysokości. Na górę prowadzą także najdłuższe stalowe schody na świecie (2579 stopni), ale udostępniane dla zwykłego śmiertelnika są jedynie od święta – przy okazji zawodów sportowych itp.


A co na górze? Galeria obserwacyjna pozwala nam się rozkoszować przepiękną panoramą miasta. Podziwiajmy wysokie, srebrzysto-błękitne wieżowce centrum, niezliczone bloki i domy ciągnące się aż po horyzont oraz niebieską taflę jeziora Ontario. Przy dobrej pogodzie możemy dostrzec wodospad Niagara oraz brzeg należący już do Stanów Zjednoczonych. Ale to nie koniec atrakcji. Jeżeli mamy apetyt i kieszenie pełne dolarów, udajmy się do obrotowej restauracji znajdującej się na wysokości 351 metrów. W takim miejscu wszystko smakuje lepiej. Jest też atrakcja dla naprawdę odważnych. Jeżeli nie wiemy co to strach, stańmy na kawałku przeszklonej podłogi. Poczujemy się jak zawieszeni w powietrzu bohaterowie kreskówek, którzy za chwilę muszą nieuchronnie runąć w dół. Pod stopami widzimy ulice oddalone o ponad 300 metrów. Z tej perspektywy wyglądają zupełnie inaczej – są niepokojące odległe. Na szczęście ta część podłogi nadmiarowo przekracza normy bezpieczeństwa, toteż możemy po niej nawet skakać. Nie pęknie. Nie powinna…


Wyjście oczywiście przez sklep z pamiątkami. Jeżeli jesteśmy wrażliwi na kolorowe pocztówki, lśniące breloczki i butelki z syropem klonowym, koniecznie zamknijmy oczy, inaczej przepuścimy resztę pieniędzy na suweniry. A przed nami przecież wciąż tyle do zwiedzania!

 

  • Szklana podłoga - Pomysł banalny, a atrakcja ogromna Szklana podłoga - Pomysł banalny, a atrakcja ogromna (Vitus)
  • Widok na jezioro Ontario - Widok z CN Tower Widok na jezioro Ontario - Widok z CN Tower (Vitus)
  • Widok na miasto - Widok z CN Tower Widok na miasto - Widok z CN Tower (Vitus)