KomentatorAutorWydawca hejtuanek
subskrybuj autora
(subskrybuje: 1 osoba)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 182 (+119/-0)
Komentarze 38 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Islas Cíes

Najlepsza plaża na świecie

Podróżując por la Costa Ibérica - wzdłuż wybrzeża półwyspu Iberyjskiego - postanowiłam odwiedzić archipelag wysp należących do Galicji - Islas Cíes. Szukając informacji na ich temat, dowiedziałam się między innymi, że The Guardian uznał znajdującą się na wyspach plażę za najlepszą na świecie.

Od momentu ogłoszenia rankingu, mało znane dotąd wyspy, stały się z dnia na dzień bardzo popularne. Pewnie najlepiej się na nie wybrać na skraju lub po sezonie. Ja odwiedzałam je w lipcu, więc niestety w bardzo dużej grupie turystów.

Na wyspy można się dostać promem lub własną łódką. Jako że wyspy należą do Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji, programu Natura 2000, są Obszarem Chronionego Krajobrazu i Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków, żeby dostać się na nie samodzielnie, trzeba spełnić szereg wymogów. Wszystko opisane jest na stronie Parku.

Islas Cies Islas Cies (Anna Ciepiela)

Ja popłynęłam na wyspy promem i była to wygodna podróż. Promy odpływają z portów w Vigo, Baiona i Cangas. Warto przyjść na kurs poranny, bo kupując bilet, trzeba od razu wybrać godzinę powrotu - im wcześniej, tym więcej opcji i wolnych miejsc. Poza tym na wyspach może znajdować się jednocześnie nie więcej niż 2000 osób, więc podczas sezonu można się po prostu nie załapać. Promy na wyspy pływają od czerwca do września, w weekendy majowe oraz w Wielkanoc. Koszt to około 18 euro za podróż w dwie strony.

Na wyspach funkcjonuje również kemping, więc chętni mogą się tam zatrzymać na dłużej. Na stronie kempingu podane są wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania pobytu. W pobliżu miejsca, do którego dopływa prom znajduje się też duża restauracja, w której można zjeść świeże ryby i owoce morza.

Islas Cies Islas Cies (Anna Ciepiela)

Wyspy są faktycznie przepiękne. Widoki tak pocztówkowe, że aż trudno uwierzyć, że prawdziwe. Na większą część wysp turyści nie mają wstępu, więc niczym nieskrępowana natura po prostu kwitnie. Piasek jest biały i drobny, woda niesłychanie przejrzysta i pełna ryb.

Islas Cies Islas Cies (Anna Ciepiela)

Na jednodniowy wypad, żeby poleżeć na plaży i odciąć się od świata, zdecydowanie polecam. Na dłużej (w opcji z kempingiem) by mnie taki wypoczynek znudził, bo wyspy są niewielkie i można dość szybko dokładnie je obejść. Ale jako przystanek, żeby odpocząć, po drodze gdzieś dalej - idealne.

  • Islas Cies Islas Cies (Anna Ciepiela)