Warsztaty fotograficzne
5 osób
Moderatorzy:
    pinot Antisaina Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

04/12/13 od Antisaina

Ozłocony podział

W notatce Tylko nie centrum pisałam o mocnych punktach. Najmocniej będą one oddziaływać na odbiorcę, jeżeli znajdą się w konkretnych miejscach - a jest ich dokładnie cztery. Plus oczywiście linie...

Stadion Narodowy, opracowanie własne Stadion Narodowy, opracowanie własne (Barbara Ciach)

Aby lepiej to zobrazować przygotowałam przykłady. Potrzebujemy dwóch linii poziomych dzielących obraz na trzy równe części oraz dwóch linii pionowych również dzielących fotografię na trzy części. Punkty zbiegu tych lini będą punktami, które są najkorzystniejsze dla odbioru zdjęcia - na przykładach zostały zaznaczone jako czerwone kropki. Te punkty są dla odbiorcy najatrakcyjniejsze i na nie zwraca uwagę. Dlatego właśnie w tych punktach powinny być mocne punkty lub punkty uważane przez nas za istotne. Wtedy zdjęcie jest poprawnie zakomponowane.

Wodospad Pośny - opracowanie własne Wodospad Pośny - opracowanie własne (Barbara Ciach)

Zauważcie, że punkty i linie odpowiadają rozmieszczeniu poszczególnych elementów w kompozycji. Tak w pierwszym zdjęciu horyzont jest jedną z linii poziomych złotego podziału, a Stadion Narodowy umieszczony jest w złotym punkcie. W drugim zdjęciu linia wody jest linią poziomą złotego podziału, natomiast korzenie pnia stanowią punkt złotego podziału.

W niektórych aparatach wyświetlają się nawet linie złotego podziału - albo w wizjerze, albo na ekranie. Są one bardzo przydatne szczególnie na początku, gdy zaczynamy fotografować zgodnie z zasadą złotego podziału. W późniejszych etapach zaczyna się wyczuwać mniej więcej te punkty. Zdjęcia z przykładów były robione bez takiej podziałki.

Ostatnio komentowane na stronie:
13/12/2013 Antisaina

Pod słońce

1 komentarz z 17/12/2013 od SKIP
05/12/2013 Antisaina

Zima dla amatora zdjęć

5 komentarzy, ostatni z 13/12/2013 od Antisaina
04/12/2013 Ola

Prostujemy zdjęcia

2 komentarze, ostatni z 05/12/2013 od Antisaina