W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

22/01/14 od Ola

Moda zimą

czyli parka, anorak i kurtka puchowa

Temperatura za oknem nie rozpieszcza, i nie pozostaje nic innego jak wyciągnąć zimową kurtkę z pawlacza. Ale czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięła się wasza zimowa garderoba?

Anorak

Anorak, czyli krótka kurtka z kapturem, zwykle zakładana "przez głowę" czyli bez suwaka. Taki krój kurtki został wzięty od Inuitów. Oryginalnie kurtki były robione ze skóry karibu albo fok. Jako dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocia wykorzystywano rybi olej, jako impregnat. Mmm.. wyobrażacie sobie ten zapach?!
W latach 50. XX wieku anoraki weszły do masowej produkcji. Początkowo produkowano je z nylonu, zastąpionego szybko przez popelinę (rodzaj mocnej tkaniny o splocie płociennym). 


Inuicki Anorak - czyli przodek dzisiejszej kurtki bez suwaka z przodu Inuicki Anorak - czyli przodek dzisiejszej kurtki bez suwaka z przodu (Gaius Cornelius, Public Domain, http://commons.wikimedia.or...)

Parka

Podobnie jak anorak swój rodowód wzieła od rdzennych ludów północy. Charakterystyczna jest dla niej długość do kolan. To, że mamy ją w powszechnym użyciu zawdzięczamy wojsku.

II wojna światowa była sygnałem dla amerykańskiej armii, że obecne wyposażenie żołnieży kiepsko sprawdza się w złych warunkach atmosferycznych. W efekcie w 1948 roku powstała "fishtail" parka - pierwszy wojskowy model parki. amerykńscy inżynierzy wykorzystali w niej pomysł z niemieckiego kombinezonu dla spadochroniarzy - na dolnej krawedzi umieszczono specjalne zatrzaski, dzięki którym można było kurtkę zaczepić wokół nogi, chroniąc pupę żołnieża przed wiatrem [nie posiadam odpoowiednich zdjęć pierwowzoru - "Knochensack" czyli worka na kosci - dlatego odsyłam Was tutaj). Niedługo potem powstała również parka "snorkel" - wyprodukowana z myślą o żołnieżach stacjonujących w bazach gdzie temperatura spada grubo poniżej zera (ta bardziej przypomina nasze zimowe kurtki).

Co ciekawe zarówno parka jak i anorak po krótkim okresie, gdy były chętnie kupowane rónież przez cywilów, zostały na długo wyklęte ze świata mody. Wszystko za sprawą slangowego okreslenia "anorak" - które pojawiło sie na przełomie lat 70-80 i oznaczało człowieka mającego obsesję na punkcie jakiejś niszowej rzeczy, maniaka; sformułowanie najprawdopodobniej wzieło się od ludzi którzy lubią obserwować pociągi - a ze względu na zmienne warunki atmosferyczne nosili oni czesto.. kurtki anorak albo parki. Kółeczko się zamyka.

Parka typu Parka typu "snorkel" - zapięcie suwaka pod sawa szyję, z kapturem daje efekt wąskiego tunelu przez który mozemy patrzeć - wszystko po to żeby uchronić nas od wiatru. (Spuggie [GFDL, CC-BY-SA-3.0 , http://commons.wikimedia.or...)

Kurtka puchowa

Kurtki puchowe wymyślono w fabryce Moncler produkującej między innymi śpiwory. Używali ich pracownicy którzy pracowali na zewnątrz fabryki. Ponoć podpatrzył ich alpinista Lionel Terray i tak zaczeła się jego współpraca z fimą Moncler. 
Z czasem produkty fimy Moncler zaczeły cieszyć się dużym zaufaniem w środowisku alpinistów - ostatecznie byly tworzone nie tylko "dla" ale i "przez" alpinistów, a zatem idealnie wpasowywały się w ich potrzeby. Dalej byli narciarze, którym też przypadły do gustu puchowe kurtki i zwyczajni ludzie... Dziś puchowa kurtka to w zasadzie zimowy standard w każdej szafie (chyba każdy przynajmniej raz w życiu miał puchową kurtkę). Jeśli zastanawiacie się jaką kurtkę wybrać i czym się kierować przy jej wyborze polecam zerknąć tutaj - co prawda autor pisze raczej o modzie męskiej, ale myślę, że większość z jego rad dotyczących zakupu kurtki na zimę jest przydatna bez względu na płeć.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola