W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

16/07/14 od AgnesO

Historia niebezpiecznego gorsetu

Gorset to właściwie element ubioru symbolizujący modę zupełnie przeciwną do tej, którą mamy dziś. W dziejszych czasach coraz częściej liczy się wygoda i komfort. XVI-wieczne damy na komfort nie miały co liczyć.

Gorset to element ubioru mający utrzymać odpowiednią postawę, wysmuklić talię i uwydatnić biust. Noszony był głównie przez kobiety, ale zdażało się to także mężczyznom. Podobno historia gorsetów wcale nie jest tak młoda i sięga już czasów starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Jednak najbardziej charakterystycznym okresem dla gorsetu jest wiek XVI kiedy to Katarzyna Medycejska wprowadziła restrykcyjną zasadę noszenia przez kobiety gorsetu, który miał utrzymywać talię na poziomie ok. 33cm w obwodzie. Był to też moment kiedy delikatne jedwabne gorsety zastąpiły fiszbiny, a niedługo potem te zostały zastępowane stalowym wzmocnieniem. Naprawdę trudno mi sobie wyobrazić, jak czuły się wtedy damy dworu ściskane w talii taką zbroją. Mimo to, przemysł gorsetowy rozkwitał.

(Missing6/ https://www.flickr.com/phot...)

(Boston Public Library/ https://www.flickr.com/phot...)

W XVIII i XIX wieku gorset stanowił już nieodłączną część damskiej garderoby i zaczął przybierać różne formy i style, niemal jak biżuteria. Fiszbiny wykonywano z najróżniejszch materiałów - od metalu po kość słoniowią. Z kolei XIX wiek przyniósł kobietom możliwość wyglądania jeszcze piękniej, a co za tym idzie, dał im też prawdziwą udrękę. Wynaleziono otwory, przez które można było przeciągać tasiemki i wiązać gorset jeszcze ściślej. Podobno praktyki te były nie do wytrzymania bo po prostu nie dało się oddychać, jednak większość kobiet bardziej dbała o to, jak będzię się prezentować na salonach. W noszeniu gorsetu nie przeszkodził nawet fakt, że z oczwistych względów powodował on deformacje, a nawet krowotki wewnętrzne.

Na szczęście XX wiek przyniósł kobietom wyzwolenie, do którego poniekąd przyczyniła się ponadczasowa Coco Chanel, projektując luźną, miękką odzież. Chanel miała zresztą na celu wrzucenie gorsetów do lamusa, co świetnie się jej udało.

Gorset zaprojektowany przez Jean Paul Gaultier'a dla Madonny Gorset zaprojektowany przez Jean Paul Gaultier'a dla Madonny (Brandon Carson/ https://www.flickr.com/phot...)

Dzisiaj gorset stanowi element kobiecej bielizny, czasami sukien, ale na pewno nie jest on tym gorsetem znanym w XIX wieku. Mnie gorset kojarzy się dość teatralnie, np. z wizerunkiem scenicznym Madonny i oby tak zostało:)

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola