Strefa kreatywna
2 osoby
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

07/01/14 od AgnesO
W temacie: Design

Alternatywne wykorzystanie palet

Pewnie nigdy robiąc zakupy w popularnych marketach, nie zwracaliście uwagi na palety, na których przywożony jest towar. Są brzydkie, obdarte, często brudne. Leżą odłogiem w sklepie lub przed, pozostawione przez pracowników sklepu, którzy właśnie zabrali towar. Sama nigdy nie zwracałam na nie uwagi, do momentu kiedy nie dowiedziałam się o możliwości alternatywnego wykorzystania palet.

Najbardziej znane, to tak zwane europalety. Zostały one wymyślone przez szwedzki koncern BT Industries w 1950 roku. Najczęściej drewniane, służą do transportu towarów.

W 1999 roku, Architecture for Humanity - organizacja zajmująca się budową domów dla najbardziej potrzebujących, wręczyła nagrodę nowojorskiej firmie architektonicznej I-Beam Design, za projekt The Pallet House. Był to projekt domów dla uchodźców z Kosowa. Domy okazały się idealne. Były wytrzymałe, a ich produkcja bardzo tania. Prototypy można obejrzeć tutaj.

Zdjęcia z bloga Pallet Furniture Zdjęcia z bloga Pallet Furniture (http://pallet-furniture.blo...)

Zdjęcie z bloga Pallet Furniture Zdjęcie z bloga Pallet Furniture (http://pallet-furniture.blo...)

Ostatnio palety wykorzystuje się także w przemyśle wnętrzarskim. Wiele sklepów oferuje profesjonalne meble wykonane z tego prostego przedmiotu, natomiast bardzo łatwo można zrobić je samemu. W artykule Domosfery, znajdziemy kilka praktycznych porad, jak przygotować się do zbudowania mebla z palet. Palety można kupić na wielu aukcjach Allegro lub po prostu odkupić je od pobliskich supermarketów. Moim faworytem są paletowe stoliki. Tak naprawdę wystarczy wyczyścić zdobyte palety, wygładzić, żeby były równe i pomalować lub nie. Można też przymocować kółka aby stolik był bardziej mobilny, ale bez kół prezentuje się równie stylowo. Ceny europalet to koszt około 20 zł.

Na blogu Pallet Furniture znajdziecie wiele pomysłów na wykorzystanie palet we wnętrzu.