Strefa kreatywna
2 osoby
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

31/03/14 od AgnesO

Chindōgu

Najdziwniejsze japońskie wynalazki

Wiadomo nie od dziś, że Japończycy są mistrzami w wymyślaniu coraz to nowych wynalazków. Wiele z nich to genialne pomysły i innowacyjne technologie oraz produkcje na wielką skalę. Ale nie tylko. Z książek i opowieści znajomych, którzy tam podróżowali wiem, że można tam spotkać najbardziej zaskakujące i najdziwniejsze (oczywiście najdziwniejsze dla nas) pomysły na to, jak radzić sobie w życiu. Chodzi o małe wynalazki, tworzone z myślą o każdym ruchu człowieka, o ułatwianiu mu funkcjonowania.

Podobno jeden japoński wynalazca - Yoshirō Nakamatsu, jest w posiadaniu około 400 patentów. W tym między innymi na latające buty, samochód na wodę i podwodny notes. Jego pierwszym wynalazkiem była zaprojektowana w wieku 14 lat pompa do sosu sojowego dla swojej mamy.

Zdjęcie okładki książki Unuselles Japanese Inventions, Kenji Kawakami Zdjęcie okładki książki Unuselles Japanese Inventions, Kenji Kawakami (AgnesO)

W Japonii istnieje zjawisko zwane Chindōgu. Dokładnie jest to sztuka wymyślania z pozoru przydatnych gadżetów codziennego użytku, mających zastosowanie w konkretnych sytuacjach. Tylko z pozoru. Gdy zaczniemy ich używać, okazuje się, że więcej z nimi zamieszania niż jakiegokolwiek ułatwienia. Chindōgu określane jest po angielsku jako unuseless. Słowo to ma oznaczać, że coś nie jest bezużyteczne w sensie ogólnym, ponieważ rozwiązuje problem, ale jednocześnie nie jest użyteczne. Skomplikowane? Wystarczy obejrzeć kilka z wynalazków Chindōgu. Ostatnio wpadła mi w ręce książka autorstwa Kenji Kawakami. Tego samego, który wymyślił termin Chindōgu. Robi wrażenie.

Unuselles Japanese Inventions, Kenji Kawakami Unuselles Japanese Inventions, Kenji Kawakami (Kenji Kawakami)

Dla wszystkich, którzy chcą zjeść w spokoju i nie martwić się o niepotrzebne rzeczy w zupie.

Unuselles Japanese Inventions, Kenji Kawakami Unuselles Japanese Inventions, Kenji Kawakami (Kenji Kawakami)

To mój hit.

Unuselles Japanese Inventions, Kenji Kawakami Unuselles Japanese Inventions, Kenji Kawakami (Kenji Kawakami)

To by się przydało kiedyś mojemu bratu - panicznie bał się kropel i tego, że za sekundę znajdą się w jego oczach. Ciekawe czy takie urządzenie złagodziłoby strach, czy zupełnie odwrotnie? :)