Strefa kreatywna
2 osoby
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

17/06/14 od AgnesO
W temacie: Design

Skandynawski design

drewno i biel

Do skandynawskiego designu, podobnie jak do skandynawskiej mody - mam wielką słabość. Ubolewam, że u nas dopiero rozpoczyna się moda na prostotę. Kraje skandynawskie z prostoty "wyrosły". Tu chodzi o coś więcej niż modę.

Poczynając od typowych pudełkowych domków, które zawsze oglądam z rozczuleniem, gdy jestem w Szwecji, na świetnie wykonanych, ciekawych w formie meblach kończąc. Design skandynawski to po prostu kwintesencja dobrego smaku, wyczucia i solidności. Przecież musi coś w tym być, że prawie cała Szwecja przez cały rok, włączając srogie zimy, mieszka w drewnianych domkach, które wyglądają jak domy letniskowe. Z drugiej strony, skandynawski design to także surowe, geometryczne bryły, ciężkie bryły.

(Wicker Paradise/ https://www.flickr.com/phot...)

(Wicker Paradise/ https://www.flickr.com/phot...)

(Wicker Paradise/ https://www.flickr.com/phot...)

(Edward Generozov/ https://www.flickr.com/phot...)

Dominującą barwą jeśli chodzi o wystrój wnętrz w Skandynawii jest biel. Myślę, że odzwierciedla to charakterystyczny klimat tej części Europy. Kolejnym elementem, który często da się zauważyć w tamtejszych wnętrzach to motyw pasków, rzadziej kratki i akcenty błękitne. Natomiast najbardziej urzeka mnie oszczędność formy. Raczej nie znajdziemy w skandynawskim wnętrzu ekstrawaganckich akcentów w stylu rzeźbionych albo złoconych krzeseł, ozdobnych ram, połączeń mocnych i ciemnych kolorów i tym podobnych elementów wystroju, które mają sprawić, że mieszkanie stanie się oryginalne i wyjątkowe (co innego, że efekt jest zazwyczaj zupełnie odwrotny). W skandynawskim wnętrzu to prostota i naturalność robią największe wrażenie. Surowe drewniane podłogi, jasne zasłony jak mgiełki albo ciężkie, białe lampiony i żywe kwiaty, proste ramy, pościel w kolorach "natury" - to detale, które kojarzą mi się ze skandynawskim wystrojem.

(seier+seier/ https://www.flickr.com/phot...)

Ostatnio zauważyłam, że częstym rozwiązaniem we wnętrzach jest połączenie przykładowo prostego, białego stołu z kolorowymi krzesłami na pozór do siebie nie pasującymi. Powoduje, że mieszkanie staje się o wiele ciekawsze. Ikea bardzo często serwuje takie rozwiązania w swoich katalogach. No właśnie - warto czasem sięgnąć po aktualny katalog Ikei, żeby dowiedzieć się, jak swoje domy urządzają Szwedzi. Jednak szwedzki design to nie tylko Ikea. Owszem, prostota i minimalizm, jak w katalogu - zawsze dominują, ale ja właśnie lubię to łamanie i stylów, w czym Szwedzi są świetni. Potrafią połączyć plastikową półkę z Ikei z fotelem w stylu barokowym.

Ze skandynawskim designem od razu kojarzą mi się także duńskie meble, a szczególnie krzesła i fotele. Obłe kształty, szeroko rozstawione nogi to charakterystyczne cechy mebli do siedzenia. Często są bardzo drogie, ale można poszukać tańszych zamienników.