Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

29/09/13 od Marzena

Siła Światła

Światło ma wiele definicji naukowych i potocznych. Każdy z nas inaczej je odbiera. Dla jednych to "element" bez którego nie mógłby prawidłowo funkcjonować, inni nie zwracają na nie szczególnej uwagi. Nie chcę zagłębiać się w takie zagadnienia jak kąty padania promieni, czy nasilenie światła w zależności od układu geograficznego. Postaram się przedstawić przykład, w którym światło odgrywa znaczącą rolę, dopełnia całość.

Jeśli mowa o świetle, to nie mogę nie pokazać Wam Kościoła Światła, położonego w Japonii. To minimalistyczna bryła, której głównym elementem jest wycięty krzyż, przez który wpada światło do jego wnętrza. Czy uważacie, że architekt stworzył przez ten "zabieg" światłem pożądany nastrój sprzyjający modlitwie?

(http://tourist.sblo.jp/arti...)
Warto w szczególności zwrócić uwagę na dobór materiałów, który posłużył wykonaniu tego miejsca. Betonowe ściany, które podkreślają surowość pomieszczenia, nie odciągają naszej uwagi od najważniejszego elementu jakim jest rozpływające się po kościele światło.

(http://www.flickr.com/photo...)

A z zewnątrz. Pozornie prosta i niczym nie wyróżniająca się bryła. To przemyślane wykorzystanie światła sprawia, że staje się ona dla nas w pewien sposób wyjątkowa.

(http://en.wikigogo.org/en/6...)