Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Modernismo

czyli hiszpańska odmiana secesji

Gdy myślę o Barcelonie i twórczości Gaudiego przed oczami mam wiele pięknych obrazków. Nie jest to nic wybitnego z mojej strony, bo to, co i jak tworzył Antonio Gaudi naprawdę zapiera dech w piersiach. Przyglądałam się jego realizacjom bardzo długo. Fantazyjne formy, których podobieństwa ciężko szukać w realizacjach innych architektów. Gaudi, który tworzył przede wszystkim w Barcelonie był głównym przedstawicielem secesji hiszpańskiej, którą zwykło się nazywać Modernismo. Dzieła Gaudiego łatwo jest poznać. Miał on niepowtarzalny charakter i pomimo tego, że jego architektura nie musi przemawiać do wszystkich była i nadal jest pokazywana jako coś zaskakującego i przełomowego szczególnie w okresie w którym tworzył architekt.

Zdaję sobie sprawę, że często patrząc na jakiś obiekt przestaje on wywierać na nas piorunujące wrażenie, bo mnogość wizji architektów możemy codziennie oglądać na różnych stronach z architekturą lub na żywo. Warto jednak pomyśleć, że w okresie, gdy powstawały realizacje Gaudiego było to coś, czego wcześniej nie było i było to zupełnie nowatorskie podejście do myślenia o architekturze. Rękę mistrza widać nawet, a może przede wszystkim w detalach. Będąc w Parku Guell w Barcelonie zwróćcie uwagę na mozaiki, które pokrywają chociażby ławki.

A Sagrada Familia? Budowana od ponad stu lat to wielkie wyzwanie nawet dziś. Uznawana jest za najpiękniejszą świątynie okresu secesji.

Nie powinien więc dziwić nikogo fakt, że Antonio Gaudi uznawany jest za jednego z najwybitniejszych architektów, a budowle, które tworzył odcisnęły widoczny znak w architekturze i przyczyniły się do jej rozwoju.