Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

20/02/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Barcelona

stolica Katalonii

 

Kościół Sagrada Familia, od 1882 r. wciąż w budowie, to jeden z wielu obiektów Barcelony wpisanych na listę UNESCO Kościół Sagrada Familia, od 1882 r. wciąż w budowie, to jeden z wielu obiektów Barcelony wpisanych na listę UNESCO (flavouz, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

 

Między Kartaginą a Rzymem

Chociaż miasto ma korzenie rzymskie, jego nazwa wywodzi się z języka fenickiego – Barkeno. Według legendy nazwano je na cześć założyciela, kartagińskiego wodza Hamilkara Barki, co miało mieć miejsce  jeszcze w III w. p.n.e.. Jest także inna legenda, przypisująca fundację Barcelony samemu Herkulesowi, jednakże archeologia nieubłaganie skraca jej historię do 15 r. p.n.e., kiedy rzymianie założyli tutaj swoje castrum (obóz wojskowy). 

Starożytność

W ciągu rzymskiego panowania miasto nie wyrosło ponad poziom lokalny, przyćmione znaczeniem pobliskiej Tarragony – stolicy prowincji. Słynęło jednak z pięknego położenia, doskonałego portu a kolejni cesarze podtrzymywali zwolnienia z obciążeń podatkowych, co sprzyjało szybkiemu rozwojowi Barcelony. W połowie I w. n.e. zaczęła nawet bić własne monety.Do dziś w historycznym centrum miasta zachował się rzymski plan urbanistyczny, widoczne pozostają fragmenty starożytnych budowli, zachowała się nawet bazylika La Seu wzniesiona w 343 r.

Roland

Na początku V w. miasto zostało zdobyte przez Wizygotów, którzy na kilka lat ustanowili tutaj swoją stolicę. W VIII w. zdobyli je Maurowie w swoim zwycięskim pochodzie przez półwysep Iberyjski, jednakże w 801 r. zostało odbite przez Karola Wielkiego, który ustanowił tutaj frontowe hrabstwo Hiszpanii. Wydarzenia z tej kampanii zostały przedstawione w jednej z najstarszych pieśni rycerski – Pieśni o Rolandzie.    

Budynek Muzeum Narodowego Sztuki imponuje ogromem, zwłaszcza że w bogatych zbiorach można na żywo obejrzeć obrazy samego Velazqueza. Budynek Muzeum Narodowego Sztuki imponuje ogromem, zwłaszcza że w bogatych zbiorach można na żywo obejrzeć obrazy samego Velazqueza. (Johannes Kern; http://commons.wikimedia.or...)

Unia

Jednakże osłabienie monarchii karolińskiej umożliwiło uzyskanie przez hrabstwo niepodległości. Wkrótce rozszerzyło ono swoje terytorium na całą Katalonię, a w 1137 r. władcy Aragonii i Barcelony złączyli się w unii dynastycznej, której dziedzicem został  w 1162 r. Alfons II Aragoński, twórca przyszłej potęgi Hiszpanii.  Jednakże postępująca unia z Kastylią doprowadziła do spadku znaczenia samego miasta.

Bank

W 1401 r. powstał tu jeden z najstarszych banków Europy, założony przez urzędników miejskich miał jednak pokrywać przede wszystkim zapotrzebowania korony.  W 1469 r. przeniesiono stolicę do Madrytu, a eksploracja Nowego Świata po 1492 r. osłabiła zainteresowanie handlem śródziemnomorskim, co zepchnęło Barcelonę na margines imperium.

Katalonia

Zaczęły się natomiast nasilać katalońskie tendencje autonomistyczne,  które doprowadziły do wybuchu rewolucji w 1640 r. Jednakże wybuch plagi w 1650 r. osłabił miasto, zabierając ponad połowę jego mieszkańców, i w 1652 r. bunt został stłumiony.

Pod władzą Kominternu

O ile wojny Napoleońskie nie wyrządziły bezpośrednich szkód w mieście, o tyle dla mieszkańców dużo straszniejsza okazała się Wojna Domowa 1936-1939. Katalonia z Barceloną na czele stały się ostoją komunizujących Republikanów. Podczas ich trzyletnich rządów uszkodzeniu uległo wiele zabytków sakralnych, które podległy kolektywizacji podobnie jak  wiele firm i przedsiębiorstw.

Obecna Barcelona to prawdziwy raj dla turystów, oferujący szeroką gamę atrakcji, w tym mnóstwo różno epokowych zabytków.      

    Średniowieczny budynek Uniwersytetu Barcelony. Średniowieczny budynek Uniwersytetu Barcelony. (DaLordWC; http://commons.wikimedia.or...)

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot