Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

24/11/13 od Atavus
W temacie: Pieniądze

Bitcoin

zupełnie wirtualny pieniądz

Logo wirtualnej monety. Logo wirtualnej monety. (Melksoft; http://en.wikipedia.org/wik...)

Bitcoin to pierwszy całkowicie wirtualny pieniądz w historii. Został zaprojektowany przez anonimowego użytkownika o pseudonimie Satoshi Nakamoto w 2008 r. Nie ma fizycznej formy, może jednak zostać zapisany w pamięci komputera jako plik portfela lub w wirtualnym banku, serwisie specjalizującym się w przechowywaniu "bitmonet".

Jego transfer następuje przez internet od jednego posiadacza adresu Bitcoin do każdego innego  konta tego typu, przy czym budowa systemu pozwala na anonimowość. Wartość bitmonety jest przliczana na USD, w 2010 wynosiła 0,63 USD / 1 BTC a pod koniec listopada 2013 już 800 USD, co zdaje się być wyraźnym świadectwem gwaltownej popularyzacji tej idei.

Zaletą bitcoinów jest ich duża niezależność. Wartość wirtualnego pieniądza jest niezależna od zaufania do emitenta, a dzięki używaniu zdecentraliozwanej bazy danych w systemie p2p i braku jakiejkolwiek odgórnej administracji bitcoin pozostaje odporny na manipulacje ze strony rządów czy innych organizacji. Jedynym zagrożeniem pozostała bańka spekulacyjna, gdyż wartość bitcoina jest ściśle związana z giełdami cyfrowego pieniądza - w tym największą MtGox.

Emisje monety zostały dokładnie zaplanowane w latach, i każdy uczestnik systemu bitcoin zna je doskonale, a przez to i ilość pozostającego w obiegu pieniądza. Równolegle pojawiła się druga wirtualna moneta - Litecoin, wchodząc na cyfrowe giełdy obok Bitcoina i powodując rozrost giełd. 

Jest to niezwykle świeży temat i ze względu na zupełną nowość założeń systemowych trudno przewidywalny. Z pewnością bitcoin to wielkie wyzwanie cywilizacyjne, prezentujące nowe możliwości jak i zagrożenia. W wiadomościach Pulsu Biznesu z 24.11.2013 poinformowano, że polska giełda cyfrowej waluty - Bidextreme.pl została zhakowana a konta graczy opróżnione. Jasno widać, że za pozorną wolnością łatwo może czaić się groźba pauperyzacji.