Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

04/12/13 od Atavus
W temacie: Pieniądze

Jiaozi

pierwszy banknot

Najstarszym banknotem na świecie jest chiński Jiaozi, papierowy pieniądz, który został wyemitowany w XI w. w Chinach, za panowania dynastii Song. Jego pojawianie się miało ścisły związek z okresem prosperity, który przeżywała w owym czasie chińska gospodarka pod wpływem handlu i ekspansji morskiej. Tradycyjny obrót monetami nie nadażął nad zapotrzebowaniami rozwijającego się rynku, stąd pojawienie się papierowych banknotów.

Prawie równocześnie wraz z Jiaozi następuje rozwój pieczęci Baochao, stempla państowego weryfikującego oryginalność banknotu. Zastosowanie pieczęci Baochao było odpowiedzią władz na falę sfałszowanych jiaozi, która zalała rynek za czasów dynastii Song. 

Idea banknotu jak i pieczęci Baochao znalazła kontynuację pod panowaniem dynastii Ming (1368 – 1644 r.) i Qing (1644 – 1912 r.). Pewne reminiscencje tego zjawiska były obecne nawet później, w relacji rosyjskiego uczonego Mikołaja Rericha, w 1926 r. w chińskim Sinkiangu używano niekiedy banknotów przerwanych na pół lub ćwieri, ale podstemplowanych, a więc ważnych. To ciekawe zjawisko świadczące m.in. o tym, że niekiedy nie liczy się wygląd pieniądza lecz zaufanie.

Banknot z dynasti Qing z wyraźną, czerwoną pieczęcią Baochao. Banknot z dynasti Qing z wyraźną, czerwoną pieczęcią Baochao. (Buhuzu; http://en.wikipedia.org/wik...)

Jiaozi - pierwszy banknot. Jiaozi - pierwszy banknot. (Shizhao; http://en.wikipedia.org/wik...)