Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

15/10/13 od Atavus
W temacie: Pieniądze

Bilon

prawie wirtualny pieniądz

Boratynka (lata 1659-1668) to rodzimy przykład bilonu. Mimo iż miedziany, sejm przyjął projekt wartości nie kruszcowej lecz nominalnej - srebrnego szeląga. Boratynka (lata 1659-1668) to rodzimy przykład bilonu. Mimo iż miedziany, sejm przyjął projekt wartości nie kruszcowej lecz nominalnej - srebrnego szeląga. (Autor: Mzopw, http://pl.wikipedia.org/wik...)

Bilon to metalowy znak pieniężny, czyli moneta. Podobnie jak większość monet posiada awers i rewers, owalny kształt, określoną wagę i próbę. Tym co go wyróżnia jest wartość. Dawniej o wartości monety decydował tworzący ją kruszec. Państwa rozwijały się i upadały, a ich monety pozostawały cenne i użyteczne. Świadczą o tym znaleziska tzw. "skarbów", w których monety z różnych czasów i krajów zostały złożone jako pełnowartościowe oszczędności, "na przyszłość". 

Problemem gospodarek opartych na pieniądzach kruszcowych była ograniczona dostępność kruszców. Niekiedy była ona bardziej odczuwalna, jak w późnym średniowieczu, kiedy Europejczycy zmuszeni byli płacić srebrem i złotem za przyprawy i towary sprowadzane z Orientu, nie sprzedając nic szczególnego w zamian. To prowadziło   do zaburzenia bilansu płatniczego i dopiero XVI-wieczny podbój Nowego Świata i jego zasobów kruszcu pozwolił "odblokować" gospodarczo Europę. 

Potrzeba pomocniczego pieniądza, jakim jest bilon, istniała jednak zawsze. Nazwa "bilon" pochodzi od stopu miedzi i srebra, w którym przeważała miedź - stąd potoczna nazwa drobnej monety tzw. "miedziaki".  Używano go już w starożytności - zwłaszcza w Grecji i Rzymie, do bicia monet o mniejszej wartości, podczas gdy te najcenniejsze wybijano z elektrum. Bilon stanowił uzupełnienie pieniądza kruszcowego, wartościowych monet,  umożliwiając prowadzenie drobnych transakcji.

Użyteczność bilonu polegała jednak przede wszystkim na jego nominalnej wartości, ustalanej przez emitenta. Pod tym względem bilon przybliża się swym charakterem bardziej do banknotu, którego pojawienie się było uzależnione od rozwoju pewnych struktur prawnych i instytucji gospodarczych. Można zatem powiedzieć, że poajwienie się bilonu było kolejnym, po wynalezieniu monety, krokiem w stronę wirtualnego pieniądza.

 

Polecam w temacie:http://beta2.bywajtu.pl/strony/na-kupieckim-szlaku/notatka/moneta/