Karnawał

avatar: fot. overmundoUstawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Niewieście ostatki i karnawał w Nadrenii


Gdy myślicie o karnawale, przychodzi Wam pewnie na myśl karnawał w Rio bądź w Wenecji. Ewentualnie może karnawał w londyńskiej dzielnicy Nothing Hill. A czy ktoś z Was zastanawiał się, co porabiają przy tej okazji nasi sąsiedzi zza Odry? Oni oczywiście też mają swój karnawał - szczególnie hucznie obchodzony w Nadrenii.

(dev null, CC BY-SA 2.0 https://www.flickr.com/phot...)
Oczywiście, jak to zwykle bywa, ciekawie zaczyna się robić dopiero pod koniec. Najpierw w ostatni czwartek przed środą popielcową mamy tzw. Weiberfastnacht - czyli (w wolnym tłumaczeniu) "Niewieście Ostatki". W tym dniu - w myśl karnawałowego przedrzeźniania świata i wywracania porządku rzeczy na opak - władzę przejmują kobiety, a "Möhnen" - czyli stare baby - wdzierają się do ratusza. Panowie - strzeżcie w tym dniu swych krawatów, wypatrując przy tym czujnie niewiast uzbrojonych w nożyce -  gdyż białogłowy tylko się czają, by uciąć wasz "ozdobny zwis męski". 


(USACE Europe District, Cc BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

trofea trofea ( Wolfgang Lonien, Cc BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

Apogeum karnawalowego szaleństwa przypada jednak w Nadrenii na Rosenmontag - czyli różany poniedziałek. Wtedy to odbywają się parady, a z platform przebierańcy rozdają  widzom.. słodycze (liczone w tonach!). Obecnie parady na Rosenmontag są też okazją do złośliwych uszczypliwości pod adresem polityków (często bardzo dosadnych).

Berlusconi Berlusconi (RuckSackKruemel, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
(kubatodi, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
21/01/2014 Ola

Weneckie Maski

3 komentarze, ostatni z 23/01/2014 od MarcinM
14/01/2014 Ola

Karnawał

na pohybel pannom i kawalerom
2 komentarze, ostatni z 14/01/2014 od Ola