FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

04/12/13 od AgnesO
W temacie: PRAKTYCZNE

Kolaż

na prezent

Wiele osób bardziej ceni własnoręcznie zrobione prezenty, niż te kupione w sklepie. Wiadomo, liczy się sama chęć zrobienia komuś przyjemności, ale na pewno samodzielnie wykonany prezent, to coś wyjątkowego i przede wszystkim często osobistego. Do wielu rzeczy trzeba mieć talent, ale czasami istotniejszy jest pomysł.

(Agnieszka Ostrowska)

Na przykład pomysł na kolaż. Sztuka ta była znana już w starożytności, ale dopiero w XX wieku, stała się ona jedną z charakterystycznych dla nowoczesności technik. Była wykorzystywana między innymi przez surrealistów i dadaistów. Lubił je Picasso i Man Ray. Technika kolażu polega na łączeniu elementów o najróżniejszych fakturach - tkanin, gazet, fotografii czy nawet przedmiotów i tworzeniu z nich kompozycji na papierze  albo płótnie. Można także łączyć je z rysunkiem albo malarstwem, czyli tradycyjnymi technikami.

Cut with the Dada Kitchen Knife Cut with the Dada Kitchen Knife (Hannah Höch/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hoch-Cut_With_the_Kitchen_Knife.jpg)

Stworzenie kolażu wymaga znalezienia ciekawych elementów i sposobu na ich połączenie. Jeśli robimy go dla kogoś, dobrze by było gdyby kolaż jakoś obrazował osobowość adresata lub to w czym się lubuje. Ale nie musi. Wystarczy użyć wyobraźni żeby powstało coś ładnego i estetycznego, zabawnego albo nawet surrealistycznego. Potem warto taki kolaż oprawić w ramkę - to nada mu charakter małego arcydzieła.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):