KomentatorAutorWydawca AgnesO
Agnieszka Ostrowska
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

agnieszka.ostrowskaa@gmail.com
Wpisy:
Notatki 282 (+298/-0)
Komentarze 147 (+44/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

25/04/14 publiczna

Kuchnia molekularna

czyli jadalne szkło i puder z boczku

Zjawisko to jest dość nowe szczególnie na polskim rynku. Jednak cały czas zyskuje swoich zwolenników i już przestaje być czymś dziwacznym, niezrozumiałym czy wręcz niepotrzebnym.

Kuchnia molekularna to dziedzina polegająca na specyficznym przygotowywaniu potraw, często wykorzystująca procesy chemiczne. Celem jest uzyskanie czystego smaku w zaskakujących połączeniach. Prawdopodobnie dlatego w Atelier Amaro - restauracji polskiego przedstawiciela kuchni molekularnej - są nie dania, a momenty! Ale do tego jeszcze wrócimy. Nazwa kuchnia molekularna, wzięła się od molekuł, a inaczej cząsteczek. Chodzi o rozbijanie potraw, smaku na cząsteczki.

Guacamole Guacamole (Evan Cooper/https://www.flickr.com/photos/methticalman/3268542792)

Za prekursora kuchni molekularnej uznaje się Sir Benjamina Thompsona żyjącego w XIX wieku, natomiast termin gastronomia molekularna powstał dopiero w 1988 roku. Jego twórcami byli węgierski fizyk Nicholas Kurti i francuski chemik Herve This. Ich fascynacja, którą było między innymi oddziaływanie na siebie związków chemicznych w różnych produktach, zrodziła oddzielną dziedzinę kulinarną. Stworzyli oni oryginalne podejście do żywności. Nie traktowali jej jak zwykłe produkty do jedzenia, ale właśnie jak cząsteczki, molekuły, które się łączą, mają swoje właściwości i które można zmieniać dzięki procesom chemicznym. Kuchnia tych dwóch panów zapewne nie wyglądała jak każda inna w większości restauracji. Było to niemal laboratorium.

Dzięki procesom kuchni molekularnej, można zmieniać smaki i konsystencje potraw. Powstają w ten sposób także zupełnie nowe smaki. Ostatnio na przykład, mój znajomy przygotował puder z boczku. Nie było mi dane go spróbować, ale same próby wyobrażenia sobie tego smaku i konsystencji, rozpaliły moją ciekawość. W TYM menu znajdziecie o wiele więcej tego typu propozycji.

Mojito Mojito (Evan Cooper/https://www.flickr.com/photos/methticalman/3267707507)

Najbardziej znana restauracja serwująca dania kuchni moleklarnej to hiszpańska El Bulli. Każde danie w tym niezwykłym lokalu jest takiej wielkości, że mieści się na jednej łyżce. Gdybyście zechcieli tam kiedyś zjeść, to rezerwację warto zrobić rok wcześniej ;) Inna znana restauracja to The Fat Duck w Anglii. Można tam zjeść płynny żel z migdałów. Natomiast jeśli chodzi o takie miejsca w naszym kraju, to jak pisałam wyżej, znanym z kuchni molekularnej lokalem jest Atelier Amaro prowadzone przez Wojciecha Modesta Amaro. W jego restauracji znajdziemy dania, do których wykorzystuje jedynie polskie sezonowe produkty i tradycyjne przepisy, ale przyrządza je w nowoczesny labolatoryjny sposób. Zamawiając tam potrawy, zamawiamy momenty oferujące niezapomniane doznania smakowe.

Niektórzy uważają kuchnię molekularną za dziwaczny wymysł i pogardę dla tradycyjnej kuchni. Jednak co by nie mówić, dania przygotowywane są z samych naturalnych składników i tyko naturalnymi sposobami.

A Wy co sądzicie o takim podejściu do kuchni? Czy jest to tylko przyjemność dla snobów, za którą płaci się krocie, czy może wzbogacająca o nowe doznania, kuchnia przyszłości?

Ostatnio komentowane notatki autora:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
25/10/2013 AgnesO

Paryż na fotografiach

4 komentarze, ostatni z 07/03/2016 od pinot