Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

28/02/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji

Palermo przez wielu kojarzone jest przede wszystkim z mafią. Tymczasem to miasto o wspaniałej i oryginalnej historii, której ślady przyciągają tysiące turystów każdego roku.

Wnętrze katedry Monreale to wcielony eklektyzm łączący bizantyjski przepych, arabską lekkość i łacińską treść. Wnętrze katedry Monreale to wcielony eklektyzm łączący bizantyjski przepych, arabską lekkość i łacińską treść. (Pjt56; http://en.wikipedia.org/wik...)

Miasto założyli w 734 r. p.n.e. Fenicjanie, rywalizujący o dominację nad wyspą z grekami i iberyjskimi sicanami. Mały port handlowy, przez greków nazywany Panormus, stał się z sporym miastem i uczestniczył w Wojnach Sycylijskich jako Kartagiński port wojenny. Jednakże w 276 r. został zdobyty przez armię Pyrrusa z Epiru i zamieniony w grecką kolonię. Wkrótce kontrolę nad miastem przejęli  Rzymianie, zapewniając miastu spokojny rozwój a nawet prosperity w oparciu o handel zbożem.

 U schyłku Cesarstwa Rzymskiego na wyspie pojawili się barbarzyńcy, najpierw w 440 r. Wandalowie a od 488 r. Ostrogoci. Prowincja miała jednak kluczowe znaczenie dla rosnącego w siłę Bizancjum i już wkrótce wylądowały tam wojska generała Belizariusza, rozpoczynając Wojnę Gocką. Dla mieszkańców Palermo nastały ponownie wieki spokoju pod Bizantyjską władzą.

W 831 r. zbuntowany admirał Eufemiusz ściągnął na wyspę wojska Arabskie, które w 904 r. zakończyły podbój ustanowieniem Emiratu Sycylii. Palermo przemianowane na Balarm stało się jego stolicą i głównym miastem Sycylii, przejmując dotychczasową rolę Syrakuz. Nowi władcy dbali o rozwój prowadząc szeroko zakrojone prace budowlane (m.in. system kanałów i cystern) oraz wprowadzając nowe uprawy (m.in. ryż). Wkrótce Balarm stało się także uznanym ośrodkiem naukowym, skupiającym wybitnych arabskich uczonych i promieniującym na pobliskie kraje Europejskie. W oczach arabskich miasto dorównywało wówczas splendorem i znaczeniem Kairowi czy Kordobie.

Zamek Zisa (co po arab. znaczy Zamek Zisa (co po arab. znaczy "splendor") choć zbudowany w 1166 za normańskiego panowania, ma silne wpływy arabskie. (Bjs; http://it.wikipedia.org/wik...)

Gdy na początku XI w. ponownie rosnące w siłę Bizancjum podjęło próbę odzyskania Sycylii, na wyspie pojawili się Normańscy najemnicy. Zdradzeni przez chlebodawców podjęli walkę na własną rękę i już w 1072 r. opanowali cała wyspę łącznie z Palermo, ustanawiając w dawnej stolicy emiratu swoja główną siedzibę. Miasto zamieszkałe przez Greków, Włochów i Arabów zakwitło ponownie pod normańskim panowaniem. Swoboda religijna która umożliwiła eklektyzm kulturowy sprzyjała rozwojowi handlu w oparciu o położenie na styku trzech wielkich kultur basenu morza śródziemnego – Bizanttyjskiej, Arabskiej i Łacińskiej.

W 1194 r. dzięki polityce dynastycznej państwo stało się częścią Cesarstwa Rzymskiego. Mimo iż cesarz Fryderyk II upodobał sobie Palermo, nakazał wyrzucenie wszystkich muzułmanów. W 1262 r. władzę nad królestwem Sycylii przejęła dynastia Andegawenów, jednakże znienawidzeni przez lokalną ludność francuzi zostali wymordowani podczas Sycylijskich Nieszporów w 1282 r. a wyspa została przekazana Aragonii, która po 1479 r. stała się częścią królestwa Hiszpanii. Zakończył się jednak dla miasta czas rozwoju i prosperity, jego ludność spadła do 51 000.

 Gdy w 1713 r. podpisano Pokój w Utrechcie, kończący Wojnę o Hiszpańską Sukcesję, Palermo zostało włączone do Savoy. W 1734 r. Sycylia i Neapol zostały zdobyte przez Karola, księcia Parmy, który w  Palermo koronował się królem Obojga Sycylii. On i jego następca Ferdynand rezydowali w Neapolu, jednakże gdy w 1798 r. do miasta dotarła fala rewolucji francuskiej, Ferdynand schronił się właśnie w Palermo. Jego sześcioletni synek Albert nie miał tyle szczęścia i zmarł w drodze z wycieńczenia, pochowano go w stolicy Sycylii.

Wiosna Ludów 1848 r. rozpoczęła się nie gdzie indziej lecz w Palermo, wzniecona 12 stycznia przez Giuseppe la Masę. Powołano parlament i uchwalono liberalną konstytucję a miastem przez ponad rok rządził prezydent – elekt Ruggero Settimo, emerytowany burboński admirał. W 1849 Bourbonowie obili Palermo, utrzymując władzę w mieście i na wyspie aż do przybycia w 1860r.  Garibaldiego i jego 1000-ca ochotników. Plebiscyt 1860 roku zawyrokował o włączeniu Palermo i całej Sycylii do Królestwa Włoch.

  Obecny kościół San Giovanni degli Eremiti, w swojej 1500 letniej historii był już cerkwią i meczetem. Obecny kościół San Giovanni degli Eremiti, w swojej 1500 letniej historii był już cerkwią i meczetem. (Bjs; http://it.wikipedia.org/wik...)

  

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: