Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Treviso

marchia tiramisu

  Porta San Tomaso, z weneckim Lwem Świętego Marka na froncie. Porta San Tomaso, z weneckim Lwem Świętego Marka na froncie. (Appo92; http://it.wikipedia.org/wik...)

Tarvisium

Treviso to miasto bardziej znane ze swych produktów – m.in. wina Prosecco czy deseru tiramisu, niż z historii. Jednak jego początki sięgają starożytności. Tarvisium, istniejąca tutaj osada Wenetów, otrzymała w 89 r. p.n.e. status municypium, stając się częścią rzymskiej Galii Przedalpejskiej. Przyczynkiem do rozwoju osady stało się położenie przy Via Postumia, głównym trakcie łączącym Italię z Akwileją, wtedy już prężnym ośrodkiem handlowo-przemysłowym. Trevisium nie osiągnęło jednak nigdy ponad lokalnego znaczenia, zdominowane przez inne ośrodki w regionie.

Chrześcijaństwo miało zawitać do miasta bardzo wcześnie, bo za sprawą ucznia św. Piotra – św. Prosdocyma. W IV w. istniało już tutaj z pewnością biskupstwo, a najstarszy zachowany dokument z 396 r. wspomina o biskupie Janie Pobożnym.

Jasność pomroczna

Fakt, że Attyla oszczędził miasto od rzezi i zniszczenia, w przeciwieństwie do całego regionu, zaważył o znaczeniu miasta. Paradoksalnie, najcięższe dla Italii pierwsze wieki średniowiecza okazały się dla Treviso okresem prosperity. To tutaj miał przyjść na świat przyszły król ostrogotów – Totila, główny przeciwnik Bizancjum podczas Wojen Gockich. Zaraz jednak po ich zakończeniu miasto wpadło we władanie Konstantynopola, i zostało włączone do Egzarchatu Rawenny. Na krótko.

Gdy w 568 r. Longobardowie zdobyli miasto  spowodował, ustanowili w nim siedzibę księstwa oraz mennicę. Przetrwała ona panowanie Longobardów, i kontynuowała działalność za panowania Franków po 774 r. Stała się wówczas stolicą Marchii granicznej – Marca Trevigiana, która tytularnie miała przetrwać ponad kilkaset lat.

  Miasto jest pełne kanałów, ozdobionych historyczną zabudową - budynek Pescherii. Miasto jest pełne kanałów, ozdobionych historyczną zabudową - budynek Pescherii. (Appo92; http://it.wikipedia.org/wik...)

Republika

W XII w. miasto przyłączyło się do Ligi Lombardzkiej i po pokoju w Konstancji w 1183 r. uzyskało niepodległość. Targane waśniami między stronnictwem Gwelfów i Gibelinów, przechodziło z rąk do rąk różnych rodów, w tym słynnych Da Romano, co trwało aż do 1312 r. Był to jednak czas prosperity i potęgi miasta, kiedy Treviso otoczyło się licznymi miastami satelickimi.

Później jednak miasto stało się łupem w walkach między obcymi rodami, przede wszystkim Carrara i Scaligeri, które pogrążyły Treviso w chaosie. W tym niespokojnym czasie działał Oliviero Forzetta, kolekcjoner sztuki i zabytków, który stworzył i opublikował w 1369 r. najstarszy zachowany katalog zabytków. Od 1318 r. uruchomiono także  w mieście Uniwersytet, który jednak wkrótce został zamknięty.  

Wenecja

Po dekadzie władzy Scalierich miasto dobrowolnie poddało się Wenecji, stając się jej pierwszą znaczącą posiadłością w Italii.  Mimo licznych korzyści, Weneckie panowanie ściągnęło na nie także  nowe wojny. W 1381 r. miasto zostało zdobyte przez Austriaków, a od 1384 r. rządzone przez ród Carrera. Gdy w 1388 r. powrócili Wenecjanie, otoczyli Treviso nowymi fortyfikacjami, widocznymi do dzisiaj. Powstały także żeglowne kanały, łączące Porto de Fiera (port rzeczny w Trevisie) z Wenecją, które zapewniały także wodę do zespołu młynów.

Miasto do dzisiaj zachowało weneckie mury obronne Miasto do dzisiaj zachowało weneckie mury obronne (Mac9; http://en.wikipedia.org/wik...)

Blisko Austrii

W 1797 r. miasto zostało zdobyte przez Francuzów pod dowództwem Mortiera, którego w 1808 r. Napoleon mianował Księciem Treviso. Po klęsce Bonapartego, miasto przeszło pod panowanie Austriackich Habsburgów. Mieszkańcy pozostali jednak przywiązani do Wenecji, i w 1848 r. podczas europejskiej Wiosny Ludów wyrzucili austriacki garnizon. Wojska Habsburgów powróciły jednak z artylerią i po ciężkim bombardowaniu miasto skapitulowało. Dopiero w 1866 r. , podczas wojen o zjednoczenie, Treviso zostało włączone do Królestwa Włoch.

Na linii frontu

Raz jeszcze, podczas I wojny światowej, graniczne położenie między Austrią a Włochami ściągnęło na miasto widmo wojny. Nieco na północny-wschód za miastem przebiegała linia frontu, także tutaj, pod Vittorio Veneto rozsądziły się losy tego konfliktu, gdy włosi ostatecznie rozbili wojska Austrowęgierskie.

Obóz

Podczas II wojny światowej faszystowskie Włochy urządziły tutaj jeden z obozów koncentracyjnych dla Słowian południowych z okupowanych terytoriów. Obóz jednak został rozwiązany w 1943 r. wraz z obaleniem Mussoliniego i kapitulacją Włoch. Mimo zniszczeń, powstałych w wyniku alianckich bombardowań, miasto zachowało zabytkowy charakter i stanowi z pewnością atrakcję turystyczną.

Tiramisu, lokalny specjał Tiramisu, lokalny specjał (Rainer Zenz; http://it.wikipedia.org/wik...)

  

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot