Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

30/11/13 od Marzena
W temacie: Z kraju...

Ratusz w Poznaniu

symbolika, legenda, koziołki

Krótkie wprowadzenie o historii ratusza poznańskiego warto zacząć od przedstawienia Tomasza Zgubina, który był wójtem miejskim w Poznaniu. Jako że był to urzędnik księcia, to wykonywał rozkazy, które nie zawsze były zgodne z interesami miasta. Gdy miasto zaczęło być zasobne po prostu ten urząd wykupiło. Wówczas zdecydowano, że mieszkańcy miasta wybierają radę, a rada wybiera burmistrza. Burmistrz w tamtych czasach był wybierany co roku, dlatego zdarzało się, że znamienici obywatele byli parę razy burmistrzami. Efektem powstania rady miasta było podjęcie decyzji o powstaniu budynku, który byłby siedzibą tej rady. Pierwotnie Ratusz był gotycki, prawdopodobnie drewniany. Jedyną pozostałością po tamtych czasach jest parę sklepień w piwnicy, z czego jedno jest charakterystyczne ze względu na to, że w zworniku jest herb Przemyślidów. Przemyślidzi rządzili tu po śmierci Przemsyła II czyli od 1297 do 1306 roku (czyli początek XIVw. piwinice są już na pewno murowane). Ratusz został zniszczony w wielkim pożarze w 1536 roku. Do odbudowy ratusza zaproszono w 1550 roku Jana Baptyste Quadro z Lugano. Wydłużył budynek o 1/3 dzięki czemu udało się ustabilizować wieżę (grunt był bardzo niestabilny), przebudował ratusz nadbudował wieżę (była ona do wysokośći pierwszych barierek).

Usytuowanie ratusza nie jest przypadkowe. Nie znajduje się ani w jednej linii z kamieniczkami, a jego kąt wybrany jest tak, że gdy król wjeżdżał na rynek od razu widział jak wielkim obiektem jest ratusz (świadczyło to o tym, jakie to bogate miasto było).

(Joanna Cudziło)

Ratusz przepełniony jest symboliką. Nad balkonikami są cnoty, którymi powinni się charakteryzować radcy miejscy (cierpliwość, miłość, wiara, męstwo)

(Joanna Cudziło)

Nad pierwszym piętrem mamy nawiązanie do starożytności (Bracia:Gajusz Grakchus i Tyberiusz Grakchus, Brutus, Archimedes, Witruwiusz, Wergiliusz, Homer, Justynian Wielki, Horacy, Spartakus, Tyranobójcy: Harmodios i Aristogejton).

(Joanna Cudziło)

Attykę zdobi poczet królów z dynastii Jagiellonów, od Królowej Jadwigi po Zygmunta II Augusta. Po lewej i po prawej stronie na wysokości parteru, pierwszego i drugiego piętra najprawdopodbniej były malowidła o tematyce religijnej, zostały zastąpione wizerunkami najważniejszych władców dla Poznania. Od parteru Mieszko I i Bolesław Chrobry (pochowani w poznańskiej katedrze), na I piętrze jest Przemysł I i jego syn Przemysł II. Na II piętrze mamy Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego.

(Joanna Cudziło)

Ratusz godnie prezentuje się na dzisiejszym rynku. Przyjemny dla oczu, z ciekawą historią. W ratuszu znajduje się muzeum historii miasta (polecam w sobotę - wstęp bezpłatny). W ratuszu znajduje się również sala sądowa, ponieważ miasto miało prawo "sądzić", miało też prawo miecza (aż do kary śmierci). W ratuszu mieści się sala królewska, w której znajduje się jedyny w Polsce pomnik ostatniego króla Polski. Poznaniacy są Poniatowskiemu tak bardzo wdzięczni za komisję dobrego porządku, że do dziś 3 maja składają pod tym pomnikiem kwiaty na terenie ratusza.

Ciekawostką związaną z ratuszem są koziołki, które "wychodzą" z ratusza o 12.00. To jest nawiązanie do legendy, która mówi, że chciano powitać starostę wielkopolskiego i młody kucharz niestety przypalił na ogniu mięso, które było przygotowywane specjalnie na powitanie i wybiegł do Swarzędza, gdzie znalazł dwa białe koziołki, które miał upiec na rożnie. Koziołki miały wykazać się zręcznością i uciekły na samą górę ratusza i ku zadowoleniu gawiedzi zostało im życie darowane. Ówczesny burmistrz stwierdził, że taki mechanizm "koziołkowy" należy w ratuszu zamontować na stałe i w 1557 roku już tu był. I dopiero 1913 roku został zamieniony, jednakże pierwszy znajduje się na terenie ratusza i można go zobaczyć.

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot