hannahbluee
Aneta
subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 10 (+8/-0)
Komentarze 8 (+3/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Hipolit Cegielski i jego zakłady

(http://pl.wikipedia.org/wik...)

Jest to postać dobrze znana każdemu poznaniakowi. A jest tak, ponieważ w ogromnym stopniu przyczynił się on do rozwoju przemysłowego i gospodarczego w Poznaniu.  Żył w latach 1816 - 1868, i chociaż z wykształcenia był humanistą, a przez wiele lat pracował jako pedagog, posiadał także "żyłkę do interesów". W latach 40 XIX wieku otworzył swój pierwszy sklep z narzędziami rolniczymi, który przez następne lata ciągle rozwijał. Do roku 1868 (w którym zmarł), udało mu się przekształcić sklepik w potężną fabrykę oraz serwis maszyn rolniczych. Był to najlepiej prosperujący zakład w okolicy. Jednak Hipolit Cegielski został zapamiętany także z innego powodu - przez jego zaangażowanie w działalność społeczną. Był członkiem wielu towarzystw, skupiających się na pomocy uzdolnionej młodzieży w edukacji, czy na promowaniu wiedzy na tematy rolnicze, oraz tworzeniu nowych szkół technicznych. Przez cały czas kontynuował także swoją działalność publicystyczną, i wydawał artykuły, angażując się w plenienie kultury narodowej; przez dwa lata był także redaktorem "Gazety Polskiej".

  (Radomil/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:HCP_brama.jpg)

Był autorytetem dla wielu, i dzięki jego postawie, pokolenia brały z niego przykład. Jego dzieło kontynuował m.in. jego syn, Stefan, który poprowadził zakłady dalej, zgodnie z ideą ojca. Na przestrzeni kolejnych lat fabryka rozwijała zakres swojej działalności. W latach swojej najlepszej świetności, kiedy w 1923 r. zakład zatrudniał aż 4500 robotników, oraz 580 pracowników umysłowych, produkowano już także: instalacje przemysłowe, wagony oraz lokomobile. Od lat 40 XX wieku zaczęto produkować także armaty przeciwpancerne i przeciwlotnicze, a później również silniki okrętowe, oraz lokomotywy spalinowe i elektryczne.

Zakłady Cegielskiego funkcjonują do dziś, i przez te wszystkie lata bardzo przyczyniły się, do wysokiego rozwoju gospodarczego w Poznaniu. Warto także wspomnieć,    że to właśnie w Zakładach Cegielskiego, rozpoczął się bunt, który w czerwcu 1956 roku, przerodził się w "Poznański Czerwiec", podczas którego ludzie protestowali, przeciwko władzy komunistycznej. 

(http://pl.wikipedia.org/wik...)

Ostatnio komentowane notatki autora:
16/04/2014 hannahbluee

Bimba z Poznania

2 komentarze, ostatni z 23/04/2014 od Agata
14/04/2014 hannahbluee

Pyry z gzikiem

4 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od ruda
12/04/2014 hannahbluee

Prosty sposób na światło

2 komentarze, ostatni z 12/04/2014 od hannahbluee