Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

08/11/13 od Atavus
W temacie: Z kraju...

Dworzec Wiedeński

- przystanek niepodległość

Przybycie Józefa Piłsudskiego do Warszawy, Dworzec Wileński. Zdjęcie wykonano w 1916, ale było wykorzystywane w materiałach opisujących 10 listopada 1918 r. , gdyż nikt wtedy nie zrobił zdjęcia. Przybycie Józefa Piłsudskiego do Warszawy, Dworzec Wileński. Zdjęcie wykonano w 1916, ale było wykorzystywane w materiałach opisujących 10 listopada 1918 r. , gdyż nikt wtedy nie zrobił zdjęcia. (NAC)

Przystanek niepodległość

10 listopada 1918 r. o godz. 7.00 do Warszawy przybył pociąg, z którego wysiadł zwolniony z internowania Józef Piłsudski. Następnego dnia  działająca pod okupacją niemiecką Rada Regencyjna przekazała mu władze, tym samym otwierając rozdział II Rzeczypospolitej. Sam Piłsudski użył później  metafory, że jechał czerwonym tramwajem lecz wysiadł na przystanku "niepodległość". Dosłownie jednak tym przystankiem był dla niego nieistniejący już warszawski Dworzec Wiedeński.

Początki

Dworzec został zaprojektowany przez Henryka Marconiego, jednego z najwybitniejszych polskich architektów doby XIX w. Inicjatywę w kwestii jego budowy wykazali Warszawscy przemysłowcy, zwłaszcza Piotr Steinkeller i Henryk Łubieński, którzy w tym celu założyli w 1838 r. Towarzystwo Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Budowę ukończono w ciągu jedenastu miesięcy, oddając dworzec do użytku w 14 czerwca 1845 r.

Kształt neoklasycystycznej budowli dworca przypominał dwie złączone tyłem lokomotywy, z charakterystycznymi narożnymi wieżyczkami imitującymi kominy. Wewnątrz, obok pomieszczeń administracyjnych, znajdowała się poczekalnia oraz kasy, a na tyłach perony.

Wpierw Zachód

W 1866 r. tramwaj konny połączył dworzec wiedeński ze znajdującym się na prawym brzegu Wisły dworcem petersburskim (obecnie Wileński). Co ciekawe, najpierw połączono  Warszawę węzłem kolejowym z zagranicznym Wiedniem, a dopiero później ze stołecznym (w owym czasie) Petersburgiem. 

Mała przepustowość dworca w stosunku do potrzeb zainicjowała powstawanie planów rozbudowy obiektu. Do rozbudowy doszło w 1900 r. , gdy od strony ul. Chmielnej dobudowano dworzec przyjazdowy zwany "Nową Poczekalnią". Władze rosyjskie nie zgodziły się jednak na połączenie dworca z szerokotorową linią kolei obwodowej.  

Zmiany

W niepodległej Polsce dworzec przemianowano na Warszawę Główną. Od 1921 r. funkcję nadrzędną zaczęła sprawować "Nowa Poczekalnia", w związku z budową kolei średnicowej i Dworca Głównego od 1932 r. ruszyła rozbiórka zachodniego skrzydła Dworca Wileńskiego. Wojna przyniosła całkowite zniszczenie dworca, który rozebrano przed końcem 1944r. 

Przystanek zniesiony

Po wojnie teren dworca wszedł w obszar Placu Defilad, rozciągającego się przed Pałacem Kultury. W 1955 r. umieszczono tablicę upamiętniającą miejsce wschodniej wieży Dworca Wiedeńskiego. Tablica jednak zaginęła podczas budowy metra centrum, obecnie to miejsce, znajdujące się przed wejściem na stację Metro Centrum nazywane jest przez Warszawiaków "patelnią".  

  Widok na miejsce dawnego Dworca Wiedeńskiego - obecnie tzw. patelnia Widok na miejsce dawnego Dworca Wiedeńskiego - obecnie tzw. patelnia (Szczebrzeszynski; http://pl.wikipedia.org/wik...)

  • Przybycie Józefa Piłsudskiego do Warszawy, Dworzec Wileński. Zdjęcie wykonano w 1916, ale było wykorzystywane w materiałach opisujących 10 listopada 1918 r. , gdyż nikt wtedy nie zrobił zdjęcia. Przybycie Józefa Piłsudskiego do Warszawy, Dworzec Wileński. Zdjęcie wykonano w 1916, ale było wykorzystywane w materiałach opisujących 10 listopada 1918 r. , gdyż nikt wtedy nie zrobił zdjęcia. (Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC))
  • Pocztówka ze zdjęciem dworca Pocztówka ze zdjęciem dworca (Meteor2017; http://pl.wikipedia.org/wik...)
  • jedno z najbardziej znanych zdjęć wojny obronnej 1939 r. przedstawia obronę plot obok Dworca Wiedeńskiego jedno z najbardziej znanych zdjęć wojny obronnej 1939 r. przedstawia obronę plot obok Dworca Wiedeńskiego (Kekator; http://pl.wikipedia.org/wik...)
Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot