Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

27/07/14 od Ola
W temacie: Z kraju...

Plac Piłsudskiego w Warszawie

wczoraj i dziś

Lubię Plac Piłsudskiego w Warszawie - jego rozmach i ogrom przestrzeni, której czasem tak bardzo brakuje mi w Warszawie. Lubie przyjść tu w sobotę albo niedzielę, kiedy mieszkańcy Warszawy spacerują nieśpiesznie po "płycie" placu, obserwując zmianę warty.

(Aleksandra Foryś)
(Aleksandra Foryś)
Dlatego kiedy odkryłam, jak ten plac wyglądał na przełomie XIX i XX wieku, nie kryłam zdziwienia. Ale po kolei.

Początkowo plac pełnił funkcję reprezentacyjną. W 1807 roku Napoleon dokonał tu przeglądu wojsk francuskich. Po 1815 urządzano tu parady dla namiestnika carskiego - jednak zaprzestano ich po powstaniu listopadowym.

W 1894 rozpoczęto budowę cerkwii św. Aleksandra Newskiego - prawdziwego kolosa, którego budowa trwala aż do 1912 roku. To właśnie ten widok mnie totalnie zaskoczył.

(Autor nieznany, http://commons.wikimedia.or...)
Żywot tego budnku był krótszy niż jego budowa. W 1916 roku przerobiono go na niemiecki kościoł garnizonowy, a w 1919 na kościół katolicki. Widocznie musiał kłóć jednak w oczy, bo w 1926 roku podjęto decyzję o jego rozbiórce.

W 1925 roku na placu umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza, a w 1930 roku zminieono nazwę na Plac im. Józefa Piłsudskiego (do której to nazwy wrócono po okresie komunizmu, kiedy plac nosił nazwę Placu Zwycięstwa).

Dziś jest to obowiązkowy element wycieczek szkolnych, ale też miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez turystów jak i mieszkańców Warszawy - ci drudzy przemierzają go zwykle w drodze do Ogrodu Saskiego.




Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot