Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

16/04/14 od Ola
W temacie: Z kraju...

Odbojnice

miejskie krasnoludki

Pierwszy raz zobaczyłam prawdziwą odbojnicę na ul. Górnośląskiej. Krasnoludek strzegący jednej z kamienic po prostu mnie zachwycił - mały, żeliwny - nie wiadomo po co tu stoi. Czułam że jest stary i pewnie przedwojenny, więc cieszył jeszcze bardziej. Myślałam że jest jeden jedyny wyjatkowy - dlatego gdy spotkałam innego, na ulicy Próźnej, zdziwiłam się jeszcze bardziej - wyglądał jak brat bliźniak tego z ulicy Górnośląskiej.

(Aleksandra Foryś)
Cały czas zastanawiałam się do czego właściwie służą te małe stwory - w końcu musiał być jakiś powód dlaczego ktoś produkował je masowo, a ktoś inny je w wstawiał w bramy. Czyżby zamiłowanie krasnoludków (które objawiło swą moc w latach 90 w polskich ogródkach) było czymś bardzo pierwotnym w ludziach?

(Boston9, CC-BY-SA-3.0, http://commons.wikimedia.or...)
Zagadkę udało mi się rozwiązać dopiero kilka lat później gdy brałam udział w jakiejś grze miejskiej w Warszawie, która rozgrywała się na ulicach Śródmieścia. Wtedy to dowiedziałam się, że te krasnoludki nazywają się odbojnice. Stawiano je przy bramach po to, żeby wozy wjeżdżając w bramę niepoobijały ścian budynku. Dziś oczywiście nie pełnią już swojej dawnej funkcji - nie ma wozów, więc nie ma przed czym bronić ścian.

W Warszawie dominują dwa typowe kształty odbojników - są to wspomniane już żeliwne krasnale, oraz "kopułki".

(Aleksandra Foryś)

(Aleksandra Foryś)


A czy w Waszych miastach też jeszcze można znaleźć takie odbojnice?

 

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot