Lokalnie i ze smakiem
8 osób
Moderatorzy:
    Agata martachowaniec

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Bajgle

czy obwarzanki?

Skąd się wzięły obwarzanki, a skąd bajgle? Niektórzy mówią, że oba to rodzaje precla, inni - że bajgiel i obwarzanek to synonimy. Jak to właściwie jest?

Nazwa obwarzanka, wzięła się nie z czego innego jak z obwarzania - przygotowywania ciasta poprzez wstępne obgotowywanie we wrzątku. Obwarzanki są zrobione z dwóch splecionych kawałków ciasta. Ciasto z kolei przygotowuje się z mąki pszennej, cukru, tłuszczu, drożdży oraz soli i wody. Jego smak jest lekko słodkawy i czasem posypuje się go solą lub makiem. Obwarzanki to prawdziwa wizytówka Krakowa. Podobno jedzono je już na dworze Władysława Jagiełły w 1394 roku. Natomiast w 1496 roku król Jan Olbracht zarządził, że obwarzanki mogą piec i sprzedawać tylko piekarze krakowscy. Od niedawna, bo od 2010 roku, obwarzanek znajduje się na liście produktów chronionych Unii Europejskiej. Dziś spotkamy w Krakowie mnóstwo ulicznych stoisk z obwarzankami. Nie tylko w Krakowie zresztą. Możemy je kupić w innych miastach, ale oczywiście pod odpowiednią krakowską etykietą.

Obwarzanek Obwarzanek (Perkele/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Obwarzanek.jpg)

Bajgiel natomiast, wyszedł z tradycji żydowskiej. Pochodzi z Europy Środkowej, prawdopodobnie także z Krakowa. Podobno w 1610 roku, bajgle były rozdawane kobietom po urodzeniu dziecka. Na początku XX wieku, za pośrednictwem Żydów, bajgle zawędrowały na nowojorski Manhattan. Dlatego niektórym mogą się one kojarzyć z typową nowojorską przekąską. Bajgle są miękko-gumowate i zbite w środku. Mają lśniącą powierzchnię i są zrobione z jednego kawałka ciasta. Są mniejsze niż obwarzanki. Często posypane makiem lub sezamem. Sama spotkałam się nawet z takim z rodzynkami i cynamonem. W Stanach Zjednoczonych podaje się je w formie kanapek, najczęściej klasycznie z serkiem Philadelphia. Pysznie smakuje ciepły z łososiem!

Bagels'n'Lox Bagels'n'Lox (GeeJo/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bagels%27n%27Lox.jpg)

A więc bajgle łatwo pomylić z obwarzankami i odwrotnie. Jednak jak widać, są to dwa dość różne rodzaje pieczywa, natomiast moim zdaniem jedno i drugie smakuje pysznie!

Ostatnio komentowane na stronie:
15/04/2014 mzag

Zarzucka

czyli Świętokrzyskie smakuje
2 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od Ola
14/04/2014 hannahbluee

Pyry z gzikiem

4 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od ruda