Kraków
4 osoby
Moderatorzy:
    Agata Mateusz

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Zamek Tenczyn

Niedostępna potęga

Jadąc autostradą z Krakowa do Katowic, tuż za bramkami mija się imponujące zamczysko, majaczące gdzieś na wzgórzu. Już stamtąd zamek, a właściwie ruina, wygląda na bardzo duży. Przyciąga wzrok, więc część kierowców decyduje się w końcu go odwiedzić. I wszyscy całują klamkę, a raczej wysoką, niedostępną bramę. Przepiękny średniowieczny zamek Tenczyn od lat jest niedostępny dla zwiedzających z powodu prac konserwatorskich. Na szczęście można go obejść dookoła, zaglądać przez okna do środka i podziwiać z okolicznych wzgórz. A jest co oglądać.

Tenczyn w całej okazałości, już po wstępnej renowacji (widać nowy dach wieży) Tenczyn w całej okazałości, już po wstępnej renowacji (widać nowy dach wieży) (B.Mielec, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-ND-2.0)

Tenczyn (czy też Tęczyn) to jedna z największych warowni w Polsce. Drewniany zamek wzniesiono w XIV wieku, wymurował go w tym samym wieku wojewoda krakowski i sandomierski Jędrzej, który przyjął nazwisko Tęczyński. Kolejni właściciele rozbudowywali bądź przebudowywali okazałą budowlę, która zyskiwała na znaczeniu. Głównie dlatego, że na znaczeniu zyskiwał ród Tęczyńskich. Z zamku korzystał nawet Władysław Jagiełło, więżąc tam Krzyżaków schwytanych podczas bitwy pod Grunwaldem. W Oświeceniu Tenczyn, nazywany drugim Wawelem, chętnie odwiedzali wybitni twórcy, na czele z Rejem i Kochanowskim. Po potopie szwedzkim piękny zamek stopniowo popadał w ruinę, w XVIII wieku opuścili go ostatni mieszkańcy.

Barbakan. Zakaz wstępu, jakby ktoś jeszcze miał wątpliwości. Barbakan. Zakaz wstępu, jakby ktoś jeszcze miał wątpliwości. (Mateusz J.)

W czasach powojennych zamek niszczał dalej, a z powodzeniem można było z niego stworzyć atrakcję na miarę Ogrodzieńca. Zamiast tego średniowieczne cudo się rozsypywało i wielu straciło już nadzieję, że da się je uratować. Niejasna była (i właściwie ciągle jest) sytuacja prawna zamku, co utrudniało podjęcie jakichkolwiek prac. Jeszcze kilka lat temu można było wejść na jego teren bez przeszkód, co nie było zbyt bezpieczne – wiele elementów groziło zawaleniem. W końcu w 2010 roku jedna ze ścian się zawaliła i niedługo potem, po naciskach stowarzyszenia „Ratuj Tenczyn”, rozpoczęto zabezpieczanie malowniczych ruin. Odtąd zamek jest zamknięty dla zwiedzających, o czym nie informują liczne tabliczki po drodze i stąd tyle zawiedzionych amatorów zwiedzania ruin.

Z okienka strzelniczego dobrze widać Wieżę Nawojki. Wewnątrz wybudowano drewniane schody umożliwiające wejście na samą górę. Z okienka strzelniczego dobrze widać Wieżę Nawojki. Wewnątrz wybudowano drewniane schody umożliwiające wejście na samą górę. (Mateusz J.)

Dla niestrudzonych eksploratorów podkreślę, że teraz naprawdę trudno tam wejść. Rusztowania, po których śmiałkowie dostawali się na zamkowy dziedziniec, zniknęły. Barbakan, swoją drogą nieźle odrestaurowany, jest zamknięty wysoką na kilka metrów metalową płytą. Wszelkie okna bądź inne dziury zostały zamurowane, a wspięcie się do tych wyżej grozi co najmniej kalectwem, bo ściany zamku się sypią. Pozostaje spacer dookoła i zaglądanie w wąskie okienka strażnicze, a potem podziwianie okazałej całości z niewielkiego parkingu nieopodal. Odrestaurowano nie tylko barbakan, lecz także korytarz obronny i Bramę Nawojową (od nazwiska pierwszego fundatora zamku). Szansę na uratowanie tego imponującego zamczyska prezentują się coraz lepiej, chociaż data wpuszczenia na jego teren zwiedzający wciąż odsuwa się w czasie.

Dojazd z Krakowa do wsi Rudne przez Tenczynek, nieco ponad 30 kilometrów. Tuż obok zamku bezpłatny (na razie) parking. 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):