29/08/14
publiczna
Kościół w Altenkirchen i "kamień Świętowita"
Najstarsza świątynia chrześcijańska na Rugii.
Romański kościół w Altenkirchen z końca XII wieku
(pioter/bywajtu.pl)
Kościół w Altenkirchen. Niewielki, kameralny, z piękną kolistą absydą romańską od strony wschodniej. Otoczony wysokimi drzewami i starym cmentarzem z pionowymi nagrobkami. Zbudowano go pod koniec XII wieku, niedługo po zniszczeniu grodu i świątyni Świętowita w pobliskiej Arkonie.
Był zapewne jednym z przyczółków chrystianizacji wyspy, symbolem zwycięstwa nad zamieszkującymi Rugię pogańskimi Ranami. Do jego budowy wykorzystano budulec ze zburzonego grodu w Arkonie. W jedną z jego ścian wmurowano kamień z wyrytą płaskorzeźbą wąsatego mężczyzny trzymającego róg, który przypomina arkońskiego Świętowita z opisu Saxo Gramatyka:
"W prawej trzymał róg z rozmaitego kruszcu zrobiony, który kapłan znający się na ofiarach co rok napełniał miodem, aby ze samego stanu napoju mógł wywnioskować o obfitości roku przyszłego".
Czy rzeczywiście kamień przedstawia Świętowita? Co do tego historycy pewności nie mają. Być może na kamieniu wyryty został wizerunek jednego ze słowiańskich władców Rugii. Tym niemniej, miejsce i układ wmurowanego kamienia może świadczyć o tym, że umieszczono go jako znak zwycięstwa: kamień został położony nisko, przy samym fundamencie, i nie pionowo, lecz poziomo, tak że sylwetka mężczyzny chyli się ku dołowi.
W pionie wygląda tak:
Jeszcze 3 zdjęcia z Altenkirchen:
Powiększ
Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):
Ostatnio komentowane notatki autora: