KomentatorWydawca pinot
Alter Ego
subskrybuj autora
(subskrybuje: 6 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 127 (+166/-0)
Komentarze 497 (+118/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Stralsund

Brama do Rugii

Miasto powstało w czasach Księstwa Rugijskiego (należącego do Danii w latach 1168 - 1370). Najpierw nazywało się Stralowe, potem utrwaliła się nazwa Stralsund. My powiedzielibyśmy Strzałowo, bo budujące nazwę słowo "Stral" pochodzi od "strela" oznaczającego w języku Słowian Połabskich strzałę bądź grot strzały. Prawa miejskie nadał mu rański książę Wisław I w 1234 roku. Niedługo potem stało się jednym z najważniejszych miast regionu, a swoją potęgę zdobyło dzięki wejściu w 1293 roku do Hanzy - związku miast kontrolującego handel na Bałtyku. W kolejnych wiekach będzie należeć jeszcze do Księstwa Pomorskiego, do Szwecji, a od 1815 roku do Prus i potem do Niemiec. 
 
Historia - jak widzimy - nie oszczędzała miastu zwrotów. Ich ślady znajdziemy podczas zwiedzania miasta. Przede wszystkim będa to świadectwa niemieckie i szwedzkie. Słowiańskie pochodzenie miasta widoczne jest tylko w niektórych nazwach i nazwiskach. Spójrzmy przede wszystkim na panoramę Stralsundu od strony Rugii. Niewiele zmieniła się ona od czasów średniowiecza, nadal jej najważniejszymi elementami są trzy ceglane kościoły wzniesione w okresie świetności miasta. 
 
 
Największym z nich z nich jest kościół Najświętszej Marii Panny (na zdjęciu pierwszy z lewej), po przebudowie w XVII wieku uchodził nawet przez pewien czas za najwyższy budynek na świecie (jego wieża mierzyła wówczas 151 m). Nieco starszy i bardziej interesujący dla zwiedzających jest jednak kościół św. Mikołaja z Miry, patrona żeglarzy i rybaków (po prawej stronie zdjęcia). Został zbudowany z inicjatywy mieszczan w drugiej połowie XIII wieku, niedługo potem zbudowano przed nim również okazały ratusz. Obie gotyckie budowle do dziś tworzą południową pierzeję starego rynku miejskiego. Od strony ratusza znajdują sie niezwykłe drzwi przeznaczone niegdyś dla radców miejskich, którzy tędy mogli przechodzić z obrad prosto do wnętrza fary. 
 
Portal zachodni widziany z ratusza. Portal zachodni widziany z ratusza.
 
W typowo gotyckim ostrołukowym portalu osadzony jest barokowy tympanon z hebrajskim tetragramem, cytatem z Księgi Rodzaju ("Prawdziwie jest to dom Boga i brama nieba!") oraz ornamentami. 
 
 
Wnętrze kościoła kryje prawdziwe skarby sztuki sakralnej z różnych epok. Trudno by było je wszystkie pokazać w skromnej notatce. Jeśli będziecie w Stralsundzie, a jesteście miłośnikami sztuki, koniecznie zwiedźcie przede wszystkim właśnie kościół św. Mikołaja. Tytułem zachęty niech będzie jeden z gotyckich ołtarzy misternie wyrzeźbiony w drewnie:
 
 
We wnętrzu kościoła zachowały się również przepiękne malowidła i oranamenty na ścianach i kolumnach. Tak, średniowiecze wbrew wielu stereotypom uwielbiało kolory, również na północy:
 
 
Oczywiście, warto zwiedzić nie tylko kościoły, lecz całe stare miasto. W ostatnich latach odrestaurowano na nim wiele zabytków i kamienic. Atrakcją jest też port z przycumowanym na stałe barkiem Gorch Fock. Port nie pełni już funkcji przeładunkowych jak w czasach Hanzy, służy jedynie statkom wycieczkowym i jachtom. Stąd można wybrać się na przykład w rejs wokół malowniczej Rugii.  
 
 
 
  • Kościół Najświętszej Marii Panny i ratusz.  Obie gotyckie budowle do dziś tworzą południową pierzeję starego rynku miejskiego. Kościół Najświętszej Marii Panny i ratusz. Obie gotyckie budowle do dziś tworzą południową pierzeję starego rynku miejskiego.
Ostatnio komentowane notatki autora:
01/10/2015 pinot

Anna Wazówna i zamek w Golubiu-Dobrzyniu

7 komentarzy, ostatni z 26/07/2018 od pictori
05/05/2016 pinot

Gdańsk paradny

2 komentarze, ostatni z 14/07/2017 od pinot
25/05/2017 pinot

Z wizytą w Pasłęku

7 zdjęć
2 komentarze, ostatni z 27/05/2017 od pinot