W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

12/11/13 od Ola

Pończochy

Robi się coraz zimniej i dziewczyny coraz częściej, zamiast z gołymi nogami, bedą biegać w rajstopach. Dziś nie jest to już produkt luksusowy - każda kobieta może sobie bez problemu kupić parę rajstop. Jednak nie zawsze tak było.

Zanim na arenę dziejów wkroczyły rajstopy, ludzie nosili pończochy - zarówno mężczyźni, jak i kobiety. O tym, jak luksusowy był to towar świadczy choćby to, że taką pare ręcznie robionych pończoch, w trakcie wizyty w Hiszpanii, dostał król angielski Henryk VIII.

 

(Egon Schiele [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons, http://commons.wikimedia.or...)

Jeszcze w XVI wieku pończochy robiono wyłącznie ręcznie. Sytuacja zmieniła się w 1589 roku, kiedy William Lee wynalazł maszynę do wykonywania jedwabnych pończoch. Pozowliło to zmniejszyć koszt produkcji tego produktu, ale oczywiście nie na tyle, żeby każdy mógł sobie na niego pozwolić.

Choć może trudno to sobie wyobrazić, to nawet tak prozaiczna część garderoby była uzależniona od "trendów" w modzie. I tak np. w XIX wieku panowała moda na pończochy białe i różowe, dające wrażenie nagości - co było związane z romantyzmem i jego zainteresowaniem starożytną Grecją (a raczej "romantycznymi" greckimi ruinami). Pończocha mogła być też elementem ubioru, który miał działać na męską wyobraźnię, choć może nie w tak dosłowny sposób, jak dziś. Takim małym wabikiem, na którym zatrzymało się pewnie niejedno męskie oko, były koronkowe aplikacje w okolicy kostki  (która swego czasu była postrzegana jako wyjątkowo erotyczna część ciała). Wygląd pończoch był uzależniony również od nowinek technicznych. Wraz z udoskonalaniem barwników zapanowała moda na bardziej wyraziste kolorystycznie pończochy.

Prawdziwy przełom nastąpił w 1935 roku, kiedy wynaleziono nylon. Był on nie tylko tani w produkcji, ale i niezwykle trwały. W sprzedaży nylonowe pończochy pojawiły się w 15.05.1940 r. - dniu znanym jako "N-Day" (od Nylon-Day). Teraz każda kobieta w Ameryce mogła sobie pozwolić na nylonowe rajstopy, bo kosztowały one niewiele ponad dolara.

(http://www.cosmeticsandskin...)

Niestety kobietom nie było dane długo cieszyć się z tym przełomowym wynalazkiem. w 1941 roku, wraz z przystąpieniem Stanów do wojny, cała produkcja nylonu została przeznaczona na potrzeby armii - w szczególności do produkcji spadochronów. Para nylonowych pończoch była wtedy znów prawdziwym luksusem. Co bardziej zmyślne kobiety próbowały oszukać oko i malowały sobie na nodze kreski, które miały udawać szew na pończosze (ówczesne pończochy zszywano jeszcze wtedy z kawałków nylonu, czego efektem był charakterystyczny szew na łydce).

Po zakończeniu wojny pończochy znów wróciły do sklepów. Zapotrzebowanie było tak wielkie, że przed sklepami dochodziło do "nylonowych zamieszek", w których musiała interweniować policja.

W latach 60. nylon zaczął być wypierany przez bardziej elastyczną lycrę. W tym samym czasie na popularności zaczęły zyskiwać rajstopy - wraz z modą na kuse mini-spodniczki.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola